Wydarzenie archiwalne
1 czerwca 2021 19:01 Eksportuj wydarzenie do Icalc
Seminarium 14. Piknik Odnawialnych Źródeł Energii. Eksperymentalne badania porównawcze falowników PV [ONLINE]
Relacja z wydarzenia Program i prezentacje

[Wydarzenie zakończone. Prezentacje z wydarzenia znajdują się pod punktami programu]


W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w "Pikniku Odnawialnych Źródeł Energii", którego tematem przewodnim będą eksperymentalne badania porównawcze falowników PV. Piknik OZE odbędzie się 16 czerwca 2021 r. w godzinach 10:00–14:00. Wdarzenie zostanie zorganizowane w formule zdalnej z wykorzystaniem platformy do komunikacji Webex.

TAURON Dystrybucja S.A. oraz uczelnie współpracujące ze spółką w ramach Rady Naukowej, tj. Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie (w ramach projektu KlastER), a także Politechnika Wrocławska, Politechnika Śląska, Politechnika Opolska oraz Politechnika Częstochowska organizują Piknik OZE 2021 poświęcony oddziaływaniu odnawialnych źródeł energii, a w szczególności elektrowni fotowoltaicznych (PV) na pracę sieci elektroenergetycznej oraz gotowości elementów instalacji fotowoltaicznych do współpracy z siecią na warunkach wynikających z sukcesywnie wprowadzanych do obowiązywania właściwych Kodeksów Sieci. Wydarzenie będzie obejmować część seminaryjną oraz część eksperymentalną, która tym razem będzie dotyczyć badań falowników dedykowanych prosumenckim instalacjom PV.
 

Piknik Odnawialnych Źródeł Energii (OZE)

Eksperymentalne badania porównawcze falowników PV
 

W ramach tego wydarzenia prowadzone są testy inwerterów jedno- i trójfazowych, o mocach jednostkowych nie większych niż 6 kWp, oferowanych przez obecnych na polskim rynku producentów i dostawców tych urządzeń, m.in. w zakresie sprawności elektrycznej oraz warunków technicznych regulujących współpracę mikroinstalacji z elektroenergetyczną siecią. Szczegóły wydarzenia opisane są na witrynie Pikniku https://www.tauron-dystrybucja.pl/piknik-oze.

Jednym z istotnych elementów Pikniku jest prezentacja wyników eksperymentalnych badań porównawczych falowników. Dlatego z przyjemnością zapraszamy na seminarium, podczas którego zaprezentowane zostaną kluczowe zagadnienia związane z wpływem energetyki rozproszonej na proces kształtowania elektroenergetycznego systemu dystrybucyjnego oraz wstępne wyniki badań.

 

 

     


Piknik OZE 2021 został objęty honorowymi patronatami:

Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki oraz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii
 

https://www.tauron-dystrybucja.pl/-/media/tauron/dystrybucja/piknik-oze/mk_logo_black.ashx?h=101&w=400&hash=EF11A9CAC761C73BD83B1FE0E97F0857https://www.tauron-dystrybucja.pl/-/media/tauron/dystrybucja/mrpit_logo.ashx?h=87&w=350&hash=55D0FE704AFB8D20FF478F45F7E9D9BC


Informacje organizacyjne

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i możliwy po wcześniejszej rejestracji. Do wszystkich osób, które zgłoszą swój udział, rozesłany zostanie link, umożliwiający udział w wirtualnej części wydarzenia (via Webex). Dla osób niezarejestrowanych przygotowaliśmy transmisję wydarzenia na kanale YouTube projektu KlastER. Materiały i prezentacje z wydarzenia będzie można odnaleźć na niniejszej stronie w zakładce Wydarzenia Archiwalne.

Warunki udziału: Udział w seminarium jest bezpłatny

 


 

Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG, umowa nr Gospostrateg1/385085/21/NCBR/19 (wartość projektu: 17 218 267,00 PLN, wartość dofinansowania: 16 596 967,00 PLN).

Program wydarzenia
10:00 - 10:10

Przywitanie uczestników

Robert Zasina, Prezes Zarządu Tauron Dystrybucja S.A.
prof. Zbigniew Hanzelka, Akademia Górniczo-Hutnicza

10:10 - 10:25

Wpływ energetyki rozproszonej na proces kształtowania elektroenergetycznego systemu dystrybucyjnego

prof. Waldemar Skomudek, Wiceprezes Zarządu Tauron Dystrybucja S.A.

Pobierz prezentację
10:25 - 10:40

Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe z inwerterem wspomaganym magazynem energii 

dr inż. Krzysztof Sztymelski, Politechnika Śląska

Pobierz prezentację
10:40 - 10:55

Jakość energii elektrycznej w punkcie sieci elektroenergetycznej współpracującej z wieloma mikroistalacjami fotowoltaicznymi

dr inż. Krzysztof Górecki, Politechnika Opolska

Pobierz prezentację
10:55 - 11:10

Grid parity technologii OZE – polska perspektywa

dr hab. inż. Janusz Sowiński, Politechnika Częstochowska

Pobierz prezentację
11:10 - 11:30

Interakcje pomiędzy mikroinstalacją PV a jej otoczeniem dla zaburzeń o częstotliwościach powyżej 9 kHz – fizyka zjawisk, drogi sprzęgania, źródła oddziaływań, możliwe reakcje i plan eksperymentu

dr inż. Zbigniew Jóskiewicz, mgr inż. Monika Szafrańska, Politechnika Wrocławska

Pobierz prezentację
11:30 - 12:00

Przerwa

12:00 - 13:30

Eksperymentalne badania porównawcze inwerterów fotowoltaicznych – wyniki badań efektywności energetycznej oraz wymagań określających współpracę mikroinstalacji fotowoltaicznych z elektroenergetyczną siecią dystrybucyjną

mgr inż. Łukasz Topolski, Akademia Górniczo-Hutnicza
Pobierz prezentację

Aleks Piszczek, Akademia Górniczo-Hutnicza 

 

dr. inż Andrzej Firlit, dr inż. Mateusz Dutka, Akademia Górniczo-Hutnicza 

Pobierz prezentację

dr inż. Krzysztof Chmielowiec, Akademia Górniczo-Hutnicza 

Pobierz prezentację

dr inż. Szymon Barczentewicz, Akademia Górniczo-Hutnicza 

Pobierz prezentację
13:30 - 14:00

Podsumowanie seminarium

Informacje dodatkowe

Udział w seminarium jest bezpłatny

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia