14 listopada 2023 11:53 - Polska
Główni interesariusze transformacji energetycznej spotkali się na AGH w Krakowie [Wideorelacja z IKER]

W dniach 25-26 września 2023 r. główni interesariusze transformacji energetycznej spotkali się na I Kongresie Energetyki Rozproszonej, który odbył się w obiektach AGH w Krakowie. Wydarzenie składało się z dwóch części: VI Forum Energetyki Rozproszonej (FER) oraz I Konferencji Naukowej Energetyki Rozproszonej (KNER). Zapraszamy do zapoznania się z wideorelacją z Kongresu, w której eksperci dzielą się diagnozami i spostrzeżeniami dotyczącymi rozwoju ER. 

 

Prelegentami i uczestnikami debat w ramach V Forum byli zarówno politycy i przedstawiciele administracji odpowiedzialni za transformację energetyczną, jak i liderzy lokalnych inicjatyw energetycznych, przedsiębiorcy, a także reprezentanci izb gospodarczych, spółek energetycznych i środowisk naukowych.   

W relacji z wydarzenia wypowiadają się m.in. przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Urzędu Regulacji Energetyki, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE. 

 

Olgierd Dziekoński ze Związku Województw RP zwrócił uwagę na potencjał jaki niesie ze sobą energetyka rozproszona w trwającym procesie zmiany dotychczasowego monopolu dużej energetyki. 

Rozwój gospodarczy polega przede wszystkim na tym, że musi być indywidualny i musi być wspólnotowy. To jest istota rozwoju gospodarczego. Energetyka rozproszona daje możliwość zarówno indywidualnego kreowania źródeł jak i konieczność wspólnego działania na rzecz jej wykorzystania. To znaczy, że mamy z jednej strony tańszą energię z drugiej strony możemy współpracować, po trzecie możemy się starać być innowacyjni.

Andrzej Kulig, I Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa docenił wsparcie jakie niosą ze sobą ośrodki naukowe dla samorządów w trwającej transformacji energetycznej. 

Jesteśmy drugim co do wielkości miastem, więc problem transformacji jest dla nas niezwykle istotny. Na nas ciążą pewne obowiązki planistyczne, ale za tymi obowiązkami powinny iśc też pewne instrumenty, które pozwalają nam zachęcać odbiorców energii elektrycznej do transformacji. Dużym bonusem naszego miasta jest to, że jesteśmy miastem akademickim i tu niezwykle ważna rola AGH, która jest uczelnią od lat organizująca duży potencjał naukowy z całego kraju na rzecz transformacji. Bez tego wsparcia na pewno nasz proces by kulał. 

Istotną rolę samorządów, jaką mogą i muszą odegrać w rozwoju energetyki rozproszonej, podkreślił także Grzegorz Onichimowski z Instytutu Obywatelskiego. 

Świat przeżywa rewolucję technologiczną, która w energetyce objawia się przede wszystkim tym, że przechodzimy na odnawialne źródła energii. (...) Odnawialne źródła energii [charakteryzują się tym], że są na ogół podłączone blisko miejsc, gdzie energia jest potrzebna. Są ulokowane na ogół na prowincji, blisko odbiorócw i to oznacza, że zmienia się architektura rynku energii i bardzo ważna staje się rola samorządów, ponieważ są synergie między energetyką, elektroenergetyką, energetyką cieplną, transportem, przemysłem, chociażby w wykorzystaniu wodoru, w wykorzystaniu produkcji zielonego ciepła. Dlatego tworzenie klastrów, tworzenie społeczności energetycznych, tworzenie czegoś co my w Instytucie Obywatelskim nazywamy zielonymi strefami energetycznymi czy zielonymi strefami przemysłowymi, jest niezmiernie ważne, ponieważ ten ciężar transformacji jest właśnie tam.

W wideorelacji z I KER swoje spostrzeżenia prezentują także Ireneusz Zyska, Michał Kurtyka, Olgierd Dziekoński, Andrzej Kulig, Rafał Gawin, Albert Gryszczuk, Andrzej Kaźmierski, Grzegorz Onichimowski, Artur Michalski, Józef Węgrecki, Krzysztof Heller

Zapraszamy do zapoznania się z całą wideorelacją. W najbliższym czasie na naszych kanałach będziemy publikować pełne wypowiedzi ekspertów, udzielone nam w trakcie I Kongresu Energetyki Rozproszonej.