Wydarzenie archiwalne
6 czerwca 2023 11:32 Eksportuj wydarzenie do Icalc
Konferencja inaugurująca projekt Obserwatorium Transformacji Energetycznej

Rejestracja  Program i prezentacje

[Wydarzenie zakończone. Prezentacje z wydarzenia znajdują się pod punktami programu]



W imieniu organizatorów, zespołu projektu OTE, zapraszamy do udziału w Konferencji inaugurującej projekt OTE, która odbędzie się 16 czerwca 2023 r. w godzinach 11:00–13:00. Wydarzenie zostanie zorganizowane w formule zdalnej z wykorzystaniem platformy do komunikacji MS Teams.

Transformacja energetyczna to globalny trend, który oprócz niezaprzeczalnych korzyści przynosi również wyzwania, takie jak zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i redukcja ubóstwa energetycznego, realizacja celów klimatycznych czy konieczność odpowiadania na potrzeby rozbudzonej gospodarki. Szczególny wpływ na przebieg tego procesu w Polsce wywarły dodatkowo pandemia COVID-19 oraz agresja zbrojna Rosji na Ukrainę. Zawiadowanie transformacją leży w kompetencjach instytucji decyzyjnych, które dysponują adekwatnymi instrumentami politycznymi. Odpowiedzialne i szybkie podejmowanie optymalnych decyzji w obszarze energetyki wymaga jednak dysponowania precyzyjnym aparatem analitycznym oraz wiarygodnymi i aktualnymi danymi. Na tę potrzebę odpowiada projekt utworzenia Obserwatorium Transformacji Energetycznej – narzędzia wyposażonego w naukowy aparat analityczny i odpowiednie repozytorium danych.

Konferencja będzie poświęcona prezentacji założeń projektu, który otrzymał finansowanie w ramach konkursu Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.  Prosimy o wcześniejszą rejestrację za pomocą formularza dostępnego pod adresem: https://app.evenea.pl/event/seminariumote1/

Do wszystkich osób, które zgłoszą swój udział, wysłany zostanie link umożliwiający udział w wydarzeniu. Zarejestrowani uczestnicy będą mogli m.in. zgłaszać swoje pytania do prelegentów, włączając się tym samym w dyskusję.

Spotkanie będzie nagrywane. Nagranie zostanie udostępnione na kanale YouTube projektu KlastER.

To pierwsze wydarzenie z cyklu seminariów i warsztatów realizowanych w ramach projektu "Obserwatorium Transformacji Energetycznej jako instrument wspierania społeczno-gospodarczego rozwoju Polski (OTE)". Więcej informacji o projekcie.

 


Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" GOSPOSTRATEG, Wniosek GOSPOSTRATEG.IX-000D_22 (wartość projektu: 7 881 705 PLN, wartość dofinansowania: 7 719 705 PLN).

 

Program konferencji

 

11:00 – 11:10             

Informacja o projekcie OTE
Sławomir Kopeć, AGH

 Prezentacja

11:10 – 11:20

Rola MRiT w projekcie OTE
Marcin Jaczewski, Ministerstwo Rozwoju i Technologii

 Prezentacja

   
11:20 – 12:15 Jak mierzyć transformację energetyczną (TE)?
   
11:20 – 11:28

Efekty gospodarcze TE
Łukasz Lach, AGH

 Prezentacja

11:28 – 11:36

Planowanie TE na poziomie kraju i gospodarstwa domowego
Karol Wawrzyniak, NCBJ

 Prezentacja

11:36 – 11:44   

Wpływ TE na klimat i środowisko
Ewa Adamiec, AGH

 Prezentacja

11:44 – 11:52

Uwarunkowania i skutki społeczne TE
Barbara Worek, UJ

 Prezentacja

11:52 – 12:00

Rozwiązania IT dla wsparcia TE
Tomasz Pełech-Pilichowski, AGH

 Prezentacja

12:00 – 12:08

Wskaźniki techniczne
Zbigniew Hanzelka, AGH

 Prezentacja

12:08 – 12:15

Indeks transformacji energetycznej
Łukasz Lach, AGH

 Prezentacja

   
12:15 – 12:55 Dyskusja z udziałem ekspertów
   
 

Moderator:
Andrzej Kaźmierski (Ministerstwo Rozwoju i Technologii)

Paneliści:
Olgierd Dziekoński (Związek Województw RP)
Stefan Kamiński (Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji)
Grzegorz Marciniak (Enea Operator)
Justyna Mazurkiewicz (Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego)
Michał Przybyliński (Uniwersytet Łódzki)
Agnieszka Spirydowicz (ZKlaster Zgorzelec)

12:55 – 13:00

Podsumowanie i zamknięcie konferencji

 

 

 

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" GOSPOSTRATEG, Wniosek GOSPOSTRATEG.IX-000D_22 (wartość projektu: 7 881 705 PLN, wartość dofinansowania: 7 719 705 PLN).