4 kwietnia 2024 10:31 - Polska
Wodociągi Miasta Krakowa zwiększają efektywność energetyczną

Wodociągi Miasta Krakowa w minionym miesiącu zakończyły inwestycje dotyczącą modernizacji gospodarki elektroenergetycznej, cieplnej i biogazowej na terenie oczyszczalni ścieków. Dzięki poczynionym inwestycjom spółka odzyskuje większą ilość energii dla miejskiej infrastruktury ciepłowniczej i zmniejsza zakup energii elektrycznej u dostawcy.

 

Efektywny system oparty na OZE

Celem trwającej ponad dwa lata modernizacji największej krakowskiej oczyszczalni ścieków było powstanie efektywnego systemu, który wykorzystuje do produkcji ciepła co najmniej 50% energii ze źródeł odnawialnych oraz ciepło odpadowe, jak również w 100% ciepło pochodzące z kogeneracji, co spełnia założenia Dyrektywy 2021/27/UE.

Dotychczas uzyskany w procesie biogaz magazynowano w dwóch zbiornikach o pojemności 2150 m3 każdy. Z uwagi na uwarunkowania konstrukcyjne, zbiorniki cylindryczne mogły pracować w zakresie od 70% do 100% napełnienia, co ograniczało możliwość wykorzystania produkowanego biogazu. Zamontowano nowe zbiorniki sferyczne o pojemności 3080 m3 każdy wraz z nowymi urządzeniami towarzyszącymi i infrastrukturą, co umożliwia pracę w zakresie od 20% do 100% napełnienia, a tym samym efektywniejsze wykorzystanie biogazu.


Odzyskiwanie ciepła ze ścieków

Oczyszczalnia w Płaszowie posiadała dwie jednostki kogeneracyjne. Zostały one wzmocnione o dwa moduły kogeneracyjne, o mocy elektrycznej ok. 800 kW każdy, z niskoemisyjnymi silnikami spalającymi biogaz, które zwiększyły możliwości produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Zainstalowane jednostki kogeneracyjne pokrywają ok. 40% zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną i w 100% zapotrzebowanie na ciepło. Miesięczna produkcja energii elektrycznej z kogeneracji wynosi około 700 MWh i 3200 GJ energii cieplnej.

Ponadto, jak informują Wodociągi Miasta Krakowa, nowe agregaty prądotwórcze zostały wyposażone w przyłącza biogazu i gazu ziemnego. W dwóch budynkach oczyszczalni, które są już podłączone do sieci (budynek socjalny z dyspozytornią oraz budynek warsztatów), została rozbudowana instalacja wewnętrzna, umożliwiająca wykorzystanie ciepła do produkcji ciepłej wody, co zmniejsza zużycie energii elektrycznej.

Powstała również zupełnie nowa sieć cieplna wykorzystująca ciepło z kogeneracji oraz ciepło odpadowe ze Stacji Termicznej Utylizacji Osadów, która została włączona do istniejącej instalacji. Choć jej długość to zaledwie 0,58 km to dzięki niej trzy budynki, są zasilane w 100% z tego źródła bez udziału energii elektrycznej. Została także przeprowadzona modernizacja układu elektroenergetycznego oczyszczalni, dzięki której praca wybranych urządzeń jest możliwa bez zasilania z miejskiej sieci.

Inwestycja Modernizacja gospodarki elektroenergetycznej, cieplnej i biogazowej na terenie Oczyszczalni Ścieków Płaszów w Krakowie przy ul. Kosiarzy 3 została dofinansowana w ramach Funduszu EOG i funduszy norweskich.

 

O efektywnym wykorzystaniu ciepła odpadowego i nadwyżek ciepła pochodzącego z przedsiębiorstw można przeczytać w pozostałych artykułach:

Sieć ciepłownicza kluczowym elemnetem zielonej transformacji

Więcej ciepła ze spalin - Ekospalarnia Kraków

Efektywność energetyczna, integracja sektorowa i zielone źródła energii – Dolny Śląsk bierze przykład z duńskiego Sonderborg

 

 

Źródło/Zdjęcie:
wodociagi.krakow.pl