13 lutego 2024 11:48 - Polska
Systemy fotowoltaiczne i produkcja rolna na tych samych gruntach – w Polsce powstaje Agrofarma PV

Połączenie modułów fotowoltaicznych z uprawą rolną przystosowaną do zacienionego środowiska to szeroko rozwijany kierunek w zachodniej Europie. Tymczasem w Polsce powstanie samowystarczalna AgrofarmaPV. Instalacja ma posłużyć do uprawy roślin bez potrzeby dodatkowego ich nawadniania. Naukowcy z Uniwersytetu w Lizbonie przedstawili raport, w którym pokazują, że czas zwrotu inwestycji w agrofotowoltaikę w ich kraju wynosi już mniej niż pięć lat.

 

OZE + uprawa roślin


W ramach projektu NCBR, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie wraz z firmą Energia Pomorze utworzył konsorcjum, które opracuje technologię farmy agrofotowoltaicznej. Instalacja o docelowym rozmiarze 10 hektarów powstanie na terenie województwa zachodniopomorskiego. Ma składać się z ponad 1000 segmentów przypominających kształtem „małe domki”, pod którymi będą rosły rośliny. Obecnie opracowywane jest studium wykonalności, które ma być ukończone w 9 miesięcy. Kolejnym etapem będzie budowa i 2-letnie badania na 2-hektarowej części farmy. Po tym okresie, planowana jest rozbudowa instalacji o kolejnych 8 ha.


Instalacja ma pomóc na dotkliwą w ostatnich latach dla rolników suszę, zacieniając teren pozwoli utrzymać w glebie wilgoć oraz umożliwi zbiór i magazynowanie deszczówki, która zostanie wykorzystana do podlewania uprawianych roślin. Wytworzona energię będzie można wykorzystać m.in. do napędu elektrycznych ciągników pracujących na farmie lub „oddać” do sieci. Kierownikiem naukowym projektu po stronie ZUT jest dr hab. inż. Adam Koniuszy, prof. ZUT a technologia będzie wdrażana przez firmę Energia Pomorze.


Obiecujące plony + krótki okres zwrotu inwestycji


W raporcie Agri-PV in Portugal: How to combine agriculture and photovoltaic production, naukowcy z Lizbony stwierdzili, że systemy agrowoltaiczne mogą zwrócić się w ciągu maksymalnie pięciu lat i wygenerować większą wartość niż same systemy fotowoltaiczne lub produkcja rolna na samych gruntach. Badania wykazały, że uśredniony koszt energii był niższy niż cena energii na rynku. Co prawda Portugalia ma lepsze warunki klimatyczne do produkcji energii słonecznej niż Polska, jednak badania wskazują, także na szereg innych korzyści z upraw łączonych z PV. W raporcie czytamy:

Projekty te [red. AgroPV]  oprócz zwiększenia produkcji zielonej energii i ograniczenia zużycia nieodnawialnych źródeł energii, zmniejszają także ilość CO2 emitowanego do atmosfery. W przypadkach, gdy obiekt produkuje więcej, niż zużywa zakład, może służyć jako źródło energii dla pobliskich mieszkańców, jednocześnie umożliwiając zwiększenie źródeł żywności.


Portugalczycy ze względu na zacienienie jakie powoduja moduły PV do uprawy wybrali sałatę, ale też zdecydowali się ziemniaki i pomidory. W swoich badaniach porównywali dwa typy układów – jeden z podwyższonymi panelami i drugi z rozmieszczonymi w odstępach rzędami paneli – odkryli, że drugie rozwiązanie ma nieco większy potencjał niż pierwsze. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami badań w ogólnodostępnym raporcie, opublikowanym w Energy for Sustainable Development.

 

Więcej o Agrofotowoltaice:

Agrofotowoltaika znacznym wsparciem w osiągnięciu celów w zakresie energii słonecznej na 2030r

Agrofotowoltaika budzi coraz większe zainteresowanie w Europie

 

 

Źródło:
www.zut.edu.pl
www.sciencedirect.com

Zdjęcie:
www.zut.edu.pl