Jakie są interesy podmiotów uczestniczących w transformacji rynku energii? Jak budować dialog między monopolistami a nowymi uczestnikami rynku? Czy administracja państwa może wspierać lokalne rynki energii i przeciwdziałać ich monopolizacji? Jakie zmiany prawne są w tym kontekście oczekiwane? Odpowiedzi na te i inne pytania przyniesie 3. konferencja zapowiadająca III Kongres Energetyki Rozproszonej. Zapraszamy 29 maja 2025 r. o godz. 10:00 do Auli A0 Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz przed ekrany komputerów.
III KER zbliża się wielkimi krokami. 17–19 września 2025 r. spotkamy się – jak co roku – w Krakowie, by w gronie osób zaangażowanych w rozwój energetyki rozproszonej przedyskutować najbardziej aktualne kwestie związane z polską transformacją energetyczną. Cykl konferencji pod hasłem Polska transformacja energetyczna – pytania podstawowe. Jak odpowiedzieć na wyzwania? to przedsmak głównych wątków tematycznych tegorocznej edycji Kongresu.
Trzecia konferencja w ramach cyklu skupi się na instytucjonalnym wymiarze przemian w obszarze energetyki. Transformacja energetyczna (TE) to kompleksowy proces obejmujący zmiany gospodarcze, technologiczne i społeczne, oparty na wartościach wolnego rynku, demokracji i poczucia wspólnoty w ramach partycypacji obywatelskiej. Jego powodzenie jest uzależnione m.in. od zmieniającego się prawa, które powinno współgrać z dynamiką funkcjonowania podmiotów rynku energii, tworzenia nowych instytucji oraz alokacją zasobów finansowych.
Szczególną rolę w TE odgrywają obywatelskie wspólnoty energetyczne, funkcjonujące m.in. jako spółdzielnie, które stają się kluczowymi nowymi graczami na rynku energii. Ich kompetencje i formy prawne wynikają z dyrektyw europejskich i polskiego ustawodawstwa, należy natomiast dążyć do stwarzania rozwiązań instytucjonalnych sprzyjających ich rozwojowi oraz przeciwdziałać dezinformacji, która może podważać zaufanie obywateli do instytucji i wprowadzać niepewność w decyzje gospodarcze. Obok nowych uczestników na rynku istnieją podmioty, których działania często zdradzają monopolistyczne zapędy. Transformacja wymaga redefinicji ich roli, a inspiracją dla tego procesu mogą być doświadczenia z rynków telekomunikacji i usług cyfrowych. Dla skuteczności zmian kluczowe będzie określenie, jakie nowe podmioty będą uczestniczyć w grze rynkowej, jaki będzie ich status prawny i finansowy, a także jakie będą regulacje prawne i jakim zmianom mogą one podlegać w perspektywie kilku lat.
Cele Konferencji:
- Identyfikacja interesów podmiotów uczestniczących w transformacji rynku – zarówno lokalnych inicjatyw energetycznych (spółdzielnie energetyczne, klastry energii, obywatelskie wspólnoty energetyczne), jak i podmiotów rynkowych (przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych).
- Zdefiniowanie zasad dialogu pomiędzy podmiotami rynkowymi o charakterze monopolistycznym, jakimi są OSD, a nowymi uczestnikami rynku.
- Określenie roli administracji państwa we wspieraniu lokalnych rynków energii i przeciwdziałaniu ich monopolizacji w imię sprawiedliwości społecznej i rozwoju ekonomicznego nowych firm.
- Określenie kierunków zmian ram prawnych na rzecz instytucjonalnego wymiaru transformacji
Zachęcamy do rejestracji pod adresem: Cykl konferencji preKER #3: Instytucjonalny wymiar transformacji energetycznej na rzecz energetyki rozproszonej. Jakie prawo, jakie instytucje? - Konferencje w Krakowie, 29.05.2025 - Evenea.pl
Liczba miejsc jest ograniczona.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Obserwatorium Transformacji Energetycznej jako instrument wspierania społeczno-gospodarczego rozwoju Polski (OTE)” współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" GOSPOSTRATEG / Umowa nr GOSPOSTRATEG9/000D/2022 z dnia 27 czerwca 2023 r. (wartość projektu: 7 881 705 PLN, wartość dofinansowania: 7 719 705 PLN).
Otwarcie
Rafał Wiśniowski, prorektor ds. Współpracy AGH
Wystąpienia wprowadzające:
Nowa Ekonomia Instytucjonalna a transformacja energetyczna
Paweł Wojciechowski, ekonomista, urzędnik państwowy i dyplomata, b. minister finansów , b. ambasador RP przy OECD
Kierunki zmian prawa i praktyki na rzecz tworzenia lokalnych rynków energii
Grzegorz Onichimowski, prezes PSE SA
Rola regulatora w procesie demonopolizacji na rzecz lokalnych rynków energii
Zdzisław Muras, Dyrektor Departamentu Prawnego i Rozstrzygania Sporów w Urzędzie Regulacji Energetyki
Pytania z sali do prelegentów
Przerwa
Część II: Możliwości i praktyka działania instytucjonalnych uczestników rynku
W ramach dyskusji zapewnia się możliwość zadawania pytań z sali do uczestników panelu po poszczególnych rundach wypowiedzi.
Uczestnicy panelu:
Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, przedstawiciel Związku Miast Polskich
Dawid Litwin, wójt Gminy Potęgowo, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej
Sławomir Łazarski, dyrektor biura ds. rozwoju biogazu i biometanu, Orlen SA
Maciej Mróz, przedstawiciel OSD – wiceprezes Tauron Dystrybucja, prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej
Piotr Olendski, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Trigon Dom Maklerski, przedstawiciel rynku finansowego
Łukasz Pałucki, przedstawiciel spółdzielczości energetycznej
Daniel Raczkiewicz, wiceprezes Krajowej Izby klastrów Energii i OZE, przedstawiciel klastra energetycznego
Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza oraz prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza, przedstawiciel środowiska naukowego
Marcin Staniszewski, prezes zarządu TAURON Ciepło, przedstawiciel rynku ciepła
Piotr Targiński, sekretarz Platformy Energetycznej Pracodawców RP
Moderatorzy:
Olgierd Dziekoński, pełnomocnik Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. Rozwoju Gospodarczego
Bartosz Stań, Kancelaria Prawna DZP
Zagadnienia do omówienia w ramach debaty w oparciu o pytania moderatorów:
- możliwości działania i rozwoju obywatelskich wspólnot energetycznych,
- firmy nowego rynku – ich oczekiwania wobec partnerów instytucjonalnych,
- samorządy lokalne i regiony jako inspiratorzy i katalizatory budowania lokalnych rynków energii,
- proces dostosowywania się istniejących wielkich przedsiębiorstw energetycznych do zmian rynku i jego demonopolizacji.
Dyskusja konkludująca z rekomendacjami: Co najpilniejsze? Jak działać tu i teraz? Jak uzyskać zrozumienie dla zmian legislacji i instytucji? Jak komunikować dla zmiany?
Moderator: Olgierd Dziekoński
Uczestnicy panelu:
Monika Borkowska, Rzeczpospolita
Krzysztof Gadowski, poseł na Sejm RP, zastępca przewodniczącego Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych
Wojciech Jakóbik, Ośrodek Bezpieczeństwa Energetycznego
Bartosz Stań, Kancelaria Prawna DZP
Zapowiedź kolejnej konferencji i zamknięcie spotkania
Sławomir Kopeć, AGH, dyrektor zarządzający Kongresu Energetyki Rozproszonej