Relacje z wydarzeń
13 kwietnia 2022 20:48
Seminarium 21: Energetyka rozproszona dla bezpieczeństwa narodowego

Nagranie z wydarzenia Prezentacje z wydarzenia


13 kwietnia 2022 r. w formule zdalnej odbyło się 21. seminarium organizowane w ramach projektu KlastER. Kolejna edycja wydarzenia poświęcona była tematowi energetyki rozproszonej dla bezpieczeństwa narodowego.

Seminarium otworzył Sławomir Kopeć z AGH w Krakowie, który wprowadził uczestników w temat przewodni spotkania. Następnie Wojciech Wrochna z Kancelarii Kochański & Partners. 

Kolejno głos w trakcie 15-minutowych wystąpień zabrali zaproszeni goście. Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska w latach 2019-2021, przedstawił zagadnienia związane z uwarunkowaniami europejskimi i globalną polityką klimatycznej, które dotyczą bezpieczeństwa energetycznego.

Następnie, Mieczysław Cieniuch, były Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, omówił zagrożenia militarne dla systemu energetycznego oraz wnioski wynikające z praktyki prowadzenia działań zbrojnych.

Trzeci w kolejności wystąpił Paweł Wojdyła z Tauron Polska Energia. W swojej prezentacji przedstawił kwestie związane z cyberbezpieczeństwem - a konkretnie cyber-zagrożeniami i metodaami przeciwdziałania w obszarze systemów energetycznych.

Jan Popczyk, reprezentujący Powszechną Platformę Transformacyjną Energetyki 2050, skupił się w trakcie swojego wystąpienia na budowie kryzysowej odporności elektroprosumenckiej.

Na zakończenie spotkania odbyła się krótka dyskusja otwarta z udziałem wszystkich prelegentów. 

Link do wydarzenia: "Seminarium 21: Energetyka rozproszona dla bezpieczeństwa narodowego [ONLINE]"