Relacje z wydarzeń
10 stycznia 2024 10:00
I KER - S8b: Energetyka rozproszona dla przemysłu


Nagranie i zdjęcia z sesji    Relacje z pozostałych sesji
 


Zapraszamy do zapoznania się z relacją tekstową oraz nagraniem z dyskusji poświęconej przedsiębiorczości w energetyce. Panel odbył się w trakcie I Kongresu ER w ramach drugiej z sesji równoległych (9B) "Energetyka rozproszona dla przemysłu", wieńczących debaty VI Forum Energetyki Rozproszonej.

 

 

We wprowadzeniu do sesji 9B, Andrzej Kaźmierski – dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, zauważył, że świat biznesu ma wielki potencjał do rozwoju ER, choćby dlatego, że zajmuje się tym, co opłacalne. Ponieważ przedsiębiorstwa są dużym konsumentem energii, w ich interesie leży produkowanie jej samodzielnie, w sposób czysty i tani. Dodatkowo biznes dysponuje środkami na inwestycje lub z natury potrafi je pozyskać.

Na potwierdzenie tych słów Piotr Oramus z Grupy Alseva podzielił się doświadczeniem swojej firmy z realizacji rozmaitych projektów OZE. Przedstawił prezentację na temat farmy fotowoltaicznej w Rzezawie oraz studium przypadku cable pooling dla różnych instalacji OZE w ujęciu rocznym. Omówił również modele finansowe dla magazynów energii, założenia dotyczące instalacji hybrydowych, a także zapisy w Prawie energetycznym dotyczące linii bezpośrednich.

Do dyskusji zostali zaproszeni przedstawiciele dużych przedsiębiorstw energochłonnych oraz eksperci z instytucji otoczenia biznesu, a celem debaty było wyłonienie wniosków regulacyjnych, które następnie zostaną skierowane do nowo wybranego Parlamentu i Rządu.

Mikołaj Budzanowski z Grupy Boryszew SA przyznał, że działania w kierunku rozwoju OZE są dla biznesu koniecznością, chociażby ze względu na wymogi stawiane nie tylko przez Unię Europejską, ale coraz częściej również przez klientów. Aby zachować konkurencyjność na rynku, firma powinna dążyć do produkcji energii w 100% ze źródeł odnawialnych.

Z kolei Tomasz Gackowski omówił działania Agencji Rozwoju Przemysłu w kontekście przemysłu energetycznego i długoletnich planów na transformację w kierunku zrównoważonej energetyki. Podkreślił, że motywacją firm jest obniżenie kosztów energii i dostęp do różnych form wsparcia finansowego, takich jak dotacje i rekompensaty.

Henryk Kaliś z Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu powiedział, że dążenie do permanentnego obniżania kosztów energii jest jedną z podstawowych trosk przedsiębiorstw, gdyż wpływa na konkurencyjność. Żeby dostać środki z rekompensat pośrednich kosztów emisji zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej firma musi wykazać się m.in. zużywaniem co najmniej 30% energii pochodzącej z OZE, poprawą efektywności energetycznej bądź redukcją emisji. Od dotacji unijnych zależy byt wielu przedsiębiorstw. Aby utrzymać je na aktualnym poziomie, trzeba inwestować w rozwój ER.

Agnieszka Bachórz, która w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego odpowiada za innowacyjność w regionie, zauważyła, że wojna w Ukrainie pokazała, jak wiele obszarów w energetyce jest do zagospodarowania. Wielkie przedsiębiorstwa mają dostęp do wiedzy i odpowiednie zaplecze kadrowe, natomiast wsparcia wymagają małe i średnie firmy. Podkreśliła, że przedsiębiorcy chcą znać prognozy, by mieć na czym opierać decyzje biznesowe. W związku z tym Urząd tworzy mapy drogowe rozwoju poszczególnych technologii OZE, a także podejmuje działania mające na celu sieciowanie przedsiębiorców i rozwijanie współpracy międzynarodowej.

W dyskusji uznano, że energetyka wiatrowa (na lądzie i morzu) produkuje energię w sposób efektywny pod względem kosztów, co stanowi argument za jej rozwojem. Zaznaczono jednak, że regulacje krajobrazowe ograniczają możliwość budowy nowych tego rodzaju instalacji.

Jeden z wątków rozmowy dotyczył „zielonych okręgów przemysłowych” jako potencjalnego narzędzia wspierającego rozwój sektora energetycznego. Propozycja ta zakłada tworzenie specjalnych stref ekonomicznych, które przyciągnęłyby nowe firmy i promowałyby zieloną energię. Wspomniano również o koncepcji „dolin wodorowych”, które mogą zwiększyć odporność systemu na zagrożenia geopolityczne. Ważnym postulatem pozwalającym zabezpieczyć projekty związane z odnawialnymi źródłami energii przed wahaniem kursów walutowych jest wprowadzenie długoletnich kontraktów w euro. Paneliści poruszyli temat opłaty solidarnościowej oraz opłaty za utrzymanie standardów jakościowych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Ich zdaniem takie obciążenie dla przemysłu może wpłynąć na koszty produkcji i konkurencyjność. Zgodzono się, że firmy potrzebują precyzyjnie zdefiniowanych warunków dostarczania energii do sieci poprzez tzw. linię bezpośrednią. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Podsumowania postulatów legislacyjnych dokonała Beata Superson-Połowiec z Kancelarii Połowiec i Wspólnicy. Podkreśliła, że niezbędne jest zacieśnienie współpracy między sektorem przemysłowym a organami rządowymi w celu stworzenia efektywnej i korzystnej legislacji. Głos przemysłu powinien być uwzględniany w procesie tworzenia prawa, a przepisy muszą mieć klarowną interpretację, by nie generować niepewności w biznesie. Jej zdaniem jasnych uregulowań wymaga również kwestia ulg dla OZE po 1 stycznia 2024 r.

 

Link do wydarzenia: "I Kongres Energetyki Rozproszonej [25-26.09.2023]"