Relacje z wydarzeń
24 stycznia 2024 09:58
I KER - 10: Podsumowanie VI Forum Energetyki Rozproszonej – wnioski i rekomendacje


Nagranie i zdjęcia z sesji    Relacje z pozostałych sesji
 


I Kongres Energetyki Rozproszonej odbył się w dniach 25–26 września 2023 r. w obiektach Akademii Górniczo Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie. Zapraszamy do zapoznania się z relacją tekstową, zdjęciami oraz nagraniem wideo z ostatniej sesji I Kongresu Energetyki Rozproszonej podsumowującej wydarzenie.

 

Podsumowując pierwszy dzień obrad, Sławomir Kopeć wymienił główne wnioski wynikające z debat. Podstawowym założeniem jest stwierdzenie, że Polska potrzebuje stabilnego rozwijania energetyki rozproszonej. ER może być jednym z głównych elementów transformacji energetycznej, a polityka państwa wobec TE powinna być całościowa i spójna. Ważne jest, aby podmioty odpowiedzialne za TE przyjęły i utrzymywały trwałe kierunki rozwoju ER. W wielu dyskusjach przewijało się oczekiwanie wprowadzenia rozwiązań legislacyjnych i regulacyjnych determinujących wspieranie rozwoju ER. Wskazano tu w szczególności na współpracę środowisk rozwijających ER z operatorami, która powinna prowadzić do obustronnych korzyści.

 

Uczestnicy Kongresu apelowali o uproszczenie procedur administracyjnych oraz tworzenie środowisk testowych (piaskownice regulacyjne). Kolejne aspekty podejścia całościowego, które przejawiały się w wystąpieniach panelistów, to łączenie sektorów (tak żeby np. uregulowanie zasad zaopatrzenia w ciepło było połączone z zaopatrzeniem w energię elektryczną) oraz tworzenie prorozwojowych systemów wsparcia. Zwracano uwagę, że bezwzględną koniecznością jest zapewnianie cyberbezpieczeństwa oraz systemowe podejście do przygotowywania kadr. Podkreślano wagę edukacji społeczeństwa – by rozwiewać obawy odbiorców przed zagrożeniami, które często są iluzoryczne. Istotnym elementem okazało się również budowanie potencjału polskich producentów i usługodawców.


Józef Węgrecki (fot. Mateusz Wójtów)

W podsumowującej Kongres sesji 10 wybrzmiały prelekcje przedstawicieli Partnerów Strategicznych. Wystąpienie pt. Rola energetyki rozproszonej w bilansie energetycznym Polski wygłosił Józef Węgrecki (Orlen SA). Prelegent zasugerował, by jasno zdefiniować, jakie są aktualne zasoby ER i do jakich wyników zmierzamy. Jego zdaniem OZE muszą mieć pokrycie w surowcach znajdujących się w podstawie. W Polsce podstawą jest węgiel, który – zdaniem członka zarządu Orlen SA – musi być dalej wykorzystywany, bo inaczej zabraknie nam energii. Stąd eksperymenty z energią atomową, która pozwoli stopniowo obniżać aktywa węglowe.


Maciej Mróz (fot. Mateusz Wójtów)

Następnie przyszła kolej na wystąpienie Macieja Mroza (Tauron Dystrybucja SA) pt. Inteligentna dystrybucja. Prelegent pokazał skalę instalacji ER widzianą z perspektywy operatora: Energetyka rozproszona wydarza się tu i teraz. Według danych za ostatni miesiąc prosumenci pokryli ponad 70% zapotrzebowania w sieci Tauron Dystrybucja – poinformował.  Przewidywał, że za 2 lata zapotrzebowanie spółki będzie mogło zostać w pełni pokryte przez źródła odnawialne. Wśród wyzwań na najbliższą przyszłość wymienił rozwój elektromobilności, integrację ER i magazynów energii, wdrożenie inteligentnego opomiarowania i zadbanie o bezpieczeństwo sieci. Mróz zaprezentował także schemat przedstawiający nową architekturę systemu elektroenergetycznego.

Współpraca nauki i biznesu

Wyróżnikiem KER było połączenie sprawdzonej formuły spotkań integrujących środowiska branżowe z konferencją naukową, której tematyka objęła praktyczne aspekty nowej energetyki. Otwarcia I Konferencji Naukowej Energetyki Rozproszonej dokonali Marek Gorgoń, prorektor ds. nauki AGH oraz Ryszard Sroka, wiceprzewodniczący Rady Programowej KER 2023. Słowo wprowadzające do tej części KER wygłosił Maciej Kiełmiński, przedstawiciel Departamentu Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wykład plenarny pt. Współpraca nauki z biznesem w obszarze energetyki rozproszonej wygłosił Waldemar Skomudek (AGH), który zauważył, że wiemy co prawda, w jakim kierunku prowadzić rozwój energetyki rozproszonej, ale wciąż nie jest jasne, jakie konkretnie działania podejmować, by osiągnąć jak najlepsze efekty dla gospodarki i społeczeństwa. Trzeba mieć świadomość, że jesteśmy w pierwszej fazie rozwoju ER – zdiagnozował. Jego zdaniem mamy świetnie zidentyfikowane potrzeby i formułę ER oraz wiele praktycznych rozwiązań implementowanych zarówno po stronie biznesu, jak i nauki. Dobrze byłoby jednak zająć się parowaniem poszczególnych aspektów ER (legislacyjnego, ekonomicznego, technicznego itd.). Zwrócił uwagę na wyzwanie w postaci nowego modelu rynku energii – pojawiająca się na nim autokonsumpcja generuje nadwyżki, które trzeba będzie zbilansować. Szczególny nacisk położył na konieczność zapewnienia cyberbezpieczeństwa. Jego zdaniem podstawą funkcjonowania sieci i dostaw energii powinny być aktywa już istniejące, które należy zmodernizować. Zaapelował również o to, by energetyka stworzyła własną sieć komunikacji. W podsumowaniu stwierdził, że wszystkie wspomniane przez niego obszary są polem do efektywnej współpracy nauki i biznesu.

 

Link do wydarzenia: "I Kongres Energetyki Rozproszonej [25-26.09.2023]"