16 maja 2024 12:19 - Polska
Śląsk gotowy na transformację! Barometr Sprawiedliwej Transformacji 2024 [Raport BoMiasto]

Na czym polega proces sprawiedliwej transformacji, dlaczego jest ważny i jakie może mieć przełożenie na codzienne życie ? Stowarzyszenie BoMiasto wraz z The Climate Reality Project zbadali sytuację i zrozumienie terminu w województwie śląskim. Analiza wyników badań zatytułowanych „Śląsk gotowy na transformację – Barometr sprawiedliwej transformacji 2024” wskazuje , że większość mieszkańców województwa śląskiego w ogóle nie spotkała się z pojęciem „sprawiedliwa transformacja”. 

 

Kogo dotyczy sprawiedliwa transformacja?

Sprawiedliwą transformację definiujemy jako proces zmiany gospodarki z opartej na paliwach kopalnych na opartą na tzw. czystej energii (znacząco mniej inwazyjnej dla ludzi i środowiska), uwzględniający dobro osób, na które może wpłynąć ta zmiana.

Jak wynika z analizy BoMiasto mieszkańcy województwa śląskiego nie są przeciwni odchodzeniu od paliw kopalnych, ale mają co do tego procesu sporo obaw. Jednocześnie 36 procent badanych nie wyobraża sobie województwa śląskiego, którego gospodarka nie opiera się na przemyśle wydobywczym. Istotnym wnioskiem z raportu jest to, że zaledwie tylko12 proc. mieszkańców województwa śląskiego spotkało się z tym terminem i potrafiło go zdefiniować. W tym niewiele wiadomo na temat postrzegania sprawiedliwej transformacji przez samych zainteresowanych - górników, ich rodzin, osób związanych z przemysłem elektroenergetycznym.

O tym czy mieszkańcy śląskiego czują się zaangażowani w proces zmiany, dopuszczeni do głosu a także więcej odpowiedzi na trudne pytania w raporcie BoMiasto  „Śląsk gotowy na transformację!Barometr Sprawiedliwej Transformacji 2024”, dostęnym na stronie: bomiasto.pl
 

Autorki raportu dr Justyna Orłowska oraz Alicja Piekarz były prelegentkami 7. seminarium Projektu OTE "Energetyka rozproszona dla klimatu i środowiska", z którego relacja wkrótce zostanie opublikowana na naszym portalu.

 

 

 

 

Źródło i zdjęcie: http://bomiasto.pl/