6 kwietnia 2022 18:00 - Polska, KlastER
Rząd ogłasza planowane poprawki do PEP2040

Na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska opublikowane zostały założenia do aktualizacji dokumentu Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Planowana aktualizacja, jak uzasadnia resort, ma związek z sytuacją międzynarodową.

"Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku" to jeden z kluczowych dokumentów strategicznych państwa, który wyznacza kierunki zmian w sektorze energetyki, w perspektywie długoterminowej. Dokument odnosi się m.in. do założeń wynikających bezpośrednio z polityki klimatycznej przyjętej w Unii Europejskiej, obejmując kwestie transformacji energetycznej.

W związku z sytuacją międzynarodową zapowiedziane zostały zmiany w kształcie dokumentu.

Suwerenność energetyczna. Jakie zmiany planuje rząd?

"Aktualizowana polityka energetyczna Polski będzie uwzględniać czwarty filar – suwerenność energetyczną, której szczególnym elementem jest zapewnienie szybkiego uniezależnienia krajowej gospodarki od importowanych paliw kopalnych z Federacji Rosyjskiej. Założenia przewidują zwiększenie dywersyfikacji technologicznej i rozbudowę mocy opartych o źródła krajowe, w tym dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii i konsekwentne wdrażanie energetyki jądrowej oraz poprawę efektywności energetycznej, ale także dalszą dywersyfikację dostaw i zapewnienie alternatyw dla ropy naftowej i gazu ziemnego" - czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

"Podejmowane działania będą ukierunkowane na rozwój nowych niskoemisyjnych technologii i ich integracji w systemie. Priorytetem pozostają działania wzmacniające rozwój sieci elektroenergetycznych i magazynowania energii, jednocześnie w sytuacji niepewności na rynku gazu ziemnego okresowemu zwiększaniu może ulegać wykorzystanie jednostek węglowych" - napisano w komunikacie resortu.

Dokument "Założenia do aktualizacji PEP2040" dostępny jest na stronach MKiŚ.

O bezpieczeństwie energetycznym podczas Seminarium 21. w Projekcie KlastER

Tematyka bezpieczeństwa energetycznego i przyszłości energetyki w odniesieniu do sytuacji międzynarodowej będzie głównym tematem zbliżającego się Seminarium 21: "Energetyka rozproszona dla bezpieczeństwa narodowego". Odbędzie się ono 13 kwietnia (środa) w godz. 09:30-11:30 w formule zdalnej, na platformie internetowej Webex

"Jakie wnioski z prowadzonej przez Rosję wojny w Ukrainie należy wyciągnąć co do możliwych zagrożeń militarnych, także w cyberprzestrzeni, dla Polski i innych krajów regionu? Czy analiza rosyjskich działań wojennych w Ukrainie dostarcza argumentów za rozwijaniem energetyki rozproszonej w celu budowania odpornego systemu bezpieczeństwa narodowego w sferze dostaw energii? Czy w związku z tym energetyka rozproszona powinna być istotnym elementem polityki energetycznej państwa? Jeśli tak, to jakie warunki techniczne, organizacyjne, prawne i ekonomiczne powinny być analizowane? Jaką rolę powinny w tym kontekście pełnić programy i polityki Unii Europejskiej (np. Fit for 55)? Odpowiedzi na powyższe pytania przedstawią wybitni eksperci podczas kolejnego seminarium przeprowadzonego w ramach projektu KlastER w środę 13 kwietnia" - czytamy w komunikacie na temat wydarzenia.

Udział w wydarzeniu można zarejestrować TUTAJ.

 

Źródła: MKiŚ; materiały własne

Zdjęcie: Photo 26950562 / Renewable © Gerhard726 | Dreamstime.com