26 października 2022 11:01 - Polska
Rekomendacje poprawek komisjii senackich w ustawie Prawo energetyczne oraz ustawy o OZE

W dniu wczorajszym tj. 25 października trwały prace w komisjach senackich nad poprawkami ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. Głównym sporem wysokość obliga giełdowego.

Projekt Rządowy

Ustawa, zgodnie z rządowym projektem, ma na celu zniesienie obowiązku sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej na giełdzie towarowej energii tzw. obligo giełdowe, które obecnie powoduje problemy, skutkujące wzrostem cen energii.  Nowelizacja nie wprowadza zakazu sprzedaży energii na giełdzie, transakcje handlowe nadal będą przeprowadzane na giełdach towarowych, o skorzystaniu z tej formy obrotu każdy uczestnik rynku ma jednak decydować samodzielnie, stosownie do własnej strategii. Ustala również kary za manipulacje na rynku i wykorzystanie informacji wewnętrznej do obrotu produktami energetycznymi na rynku hurtowym.

Ustawa określa sankcje za manipulacje na rynku i za wykorzystanie informacji wewnętrznej do obrotu produktami energetycznymi na rynku hurtowym: grzywnę do 5000 stawek dziennych, od roku do 10 lat więzienia albo obie te kary łącznie. Grzywna do 2500 stawek dziennych i od 3 miesięcy do 5 lat więzienia ma grozić za ujawnianie informacji wewnętrznej bądź zalecanie na ich podstawie kupna lub sprzedaży produktów.

Propozycje zmian – obligo pełne czy kilkudziesięcioprocentowe?

Członkowie Komisji Nadzwyczajej ds. Klimatu  uznali za zasadne wprowadzenie poprawek do ustawy, które zachowają obligo giełdowe, ale nie na poziomie 100%, a 50 %. Ich zdaniem zapewni to, że giełda towarowa będzie nadal działać w sposób umożliwiający określanie referencyjnej ceny na rynku potrzebnej do obiektywnej wyceny stawek energii. Sprawozdawcą komisji został jej przewodniczący senator Stanisław Gawłowski.

Trzy poprawki dla Izby zarekomendowała też Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Środowiska. Poprawki, które zaproponował senator Wojciech Piecha, m.in. dotyczą sankcji za manipulacje na rynku i wykorzystanie informacji wewnętrznej do obrotu produktami energetycznymi na rynku hurtowym. Nakazują podmiotom wytwarzającym energię elektryczną do przekazywania prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki (URE) informacji zawartych w umowach, na podstawie których kupowana, sprzedawana bądź rozliczana jest energia, w ciągu 7 dni od ich zawarcia. Kolejna zmiana zobowiązuje prezesa URE do publikacji średniej kwartalnej ceny energii.

W trakcie dyskusji senator Antoni Mężydło sprzeciwił się likwidacji w noweli tzw. obliga energetycznego, według niego powinno być ono pełne, a nie kilkudziesięcioprocentowe. Senator Adam Szejnfeld z kolei postulował, aby zniesienie obliga było tylko czasowe. Zapowiedział zgłoszenie poprawek na posiedzeniu plenarnym Senatu.

 

Źródło: www.senat.gov.pl

Zdjęcie: 97268048 © Edgars Sermulis  Dreamstime.com