7 września 2022 11:31 - Świat
Pompy ciepła stają się preferowaną technologią w duńskich ciepłowniach

Duńska firma Aalborg CSP specjalizująca się w projektowaniu i dostarczaniu innowacyjnych technologii w dziedzinie energii odnawialnych- zainstaluje pompę ciepła o mocy 2,5 MW w oczyszczalni ścieków. Instalacja będzie wykorzystywana przez firmę E.ON. Dania do lokalnej produkcji ciepła. Pompy ciepła stanowią ważną część transformacji energetycznej.

 

Instalacja w Frederikssund

Pompa ciepła o wysokim współczynniku COP będzie optymalizować zielone sieci ciepłownicze w mieście Frederikssund. Miasto położone jest nad fiordem Roskilde Fjord. Kontrakt obejmuje budowę całej infrastruktury tj. pomy ciepła z powiązanym wymiennikiem, orurowaniem i systemem oczyszczania. Pompa wykorzystuje nietoksyczny i odnawialny czynnik chłodniczy jakim jest amoniak. W zależności od pory roku temp. ścieków jest różna, pompa ciepła jest w stanie podgrzać czystą wodę do temp. 70 stopni, która następnie trafi do lokalnej sieci ciepłowniczej. 

 

Wymierna korzyści

Po za wydajnością i stabilnością jaką jest stałe źródło energii cieplnej, pompa ciepła w oczyszczalni przyniesie tez korzyść lokalnym siedliskom przyrodniczym. Obniżona zostanie temperatura wody w fiordzie Roskilde, bowiem oczyszczona woda ściekowa odprowadzana do środowiska będzie miała niższą temperaturę, bliższą temperaturze środowiska wodnego do którego bedzie trafiać.

 

 

Źródło: https://www.aalborgcsp.com/news

Zdjęcie: https://www.aalborgcsp.com/news

 


Zapraszamy do rejestracji na cykl wykładów eksperckich "Wizje Nowej Energetyki", które wygłoszą m.in. Michał Kurtyka, Ireneusz Zyska, Rafał Gawin, Piotr Naimski czy Jerzy Buzek. 

Więcej informacji dostępne jest pod adresem: https://www.energetyka-rozproszona.pl/wydarzenia/wizje-nowej-energetyki/