19 kwietnia 2022 16:48 - Świat
Ogniwa polimerowe - nowy sposób na magazynowanie energii elektrycznej?

Ogniwa polimerowe to nowy rodzaj akumulatorów, których głównym składnikiem nie są lit i ołów, ale... przewodzące prąd tworzywa sztuczne. Jak donosi ich producent, bostońska firma PolyJoule, takie akumulatory mogą służyć m.in. do stacjonarnego magazynowania energii elektrycznej.

Ze względu na duży rozmiar ogniw polimerowych, aktualnie nie nadają się one do wykorzystania w urządzeniach przenośnych takich jak smartfony. Mogą jednak posłużyć do magazynowania energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych czy wiatrowych.

Jak podaje serwis Wired, firma PolyJoule wyprodukowała już ponad 18 tysięcy ogniw polimerowych. Składają się one z polimerów przewodzących, hybrydy węglowo-grafenowej oraz niepalnego, ciekłego elektrolitu. Pod względem konstrukcji ogniwa przypominają te tradycyjne, dwuelektrodowe - z naprzemienną katodą i anodą.

Według danych dostępnych na stronie internetowej PolyJoule, nowe ogniwa mogą rozładować moc do 1MW w mniej niż 10 sekund oraz naładować się (do poziomu 80%) w mniej niż 5 minut.

Ogniwa od PolyJoule to kolejna propozycja w ramach poszukiwań nowego sposobu magazynowania energii elektrycznej. Niecały rok temu informowaliśmy o bateriach żelazowo-powietrznych od firmy Form Energy.

 

Źródło: www.polyjoule.com

Zdjęcie115144981 / Power © Malpetr | Dreamstime.com


Polecamy
Najbliższe wydarzenie
Seminarium 24: Bilansowanie lokalne w funduszach europejskich dla województw. Aspekty techniczne, prawne, ekonomiczne i społeczne

5 lipca 2022 10:00

Dołącz do wydarzenia
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Mapa społeczności energetycznych
Sprawdź lokalizację
Zobacz materiały z wydarzeń
Śledź nasze relacje
Zadaj pytanie ekspertowi
Rozwiejemy Twoje wątpliwości