10 sierpnia 2021 11:20 - Świat
Akumulatory żelazowo-powietrzne przechowają energię z OZE?

Amerykański startup Form Energy zaprezentował szczegóły związane z nowym akumulatorem do przechowywania energii elektrycznej. Koszty magazynowania miałyby być dziesięciokrotnie mniejsze niż w przypadku ogniw litowo-jonowych. 

Firma Form Energy twierdzi, że opracowała akumulatory żelazowo-powietrzne, których działanie ma opierać się na procesie odwróconego rdzewienia. Rozładowując się bateria przyjmuje tlen z powietrza, zamieniając żelazo w rdzę (utleniając je). W trakcie ładowania prąd elektryczny odwraca natomiast proces rdzewienia, zamieniając rdzę w żelazo (pozbywając się tlenu).

Technologia ta nie jest zupełnie nowa, ale jak podkreśla firma, została zoptymalizowana pod kątem przechowywania energii z sieci elektrycznej np. instalacji OZE. 

Zaletą żelaza jest nie tylko jego dostępność, ale też to, że łatwo poddaje się recyklingowi. Finansowanie projektu oraz pozyskiwanie materiałów odbywa się we współpracy z firmą ArcelorMittal, największym na świecie producentem stali.

Pierwszy komercyjny akumulator przechowa energię przez ponad 4 doby

Pod koniec lipca br. Form Energy zapowiedziało swój pierwszy komercyjny produkt - baterię, która po naładowaniu ma przechowywać energię elektryczną przez 100 godzin, po kosztach konkurencyjnych w stosunku do elektrowni i 10 razy taniej niż w przypadku baterii litowo-jonowych.

Czas przechowywania wynoszący około 4 dób nie jest duży, ale może pozwolić na bilansowanie energii z OZE fotowoltaicznych czy wiatrowych, w taki sposób, aby zużywać ją w bezwietrzne dni lub w nocami.

Akumulatory od Form Energy mają wielkość pralki. Zawierają w sobie elektrolit bazujący na wodzie (podobny do tego wykorzystywanego w bateriach AA). W elektrolicie znajduje się od 10 do 20 ogniw z elektrodami i elektrodami powietrznymi. To one odpowiadają za elektrochemiczne reakcje w baterii. Mogą współpracować z bateriami litowo-jonowymi.

Technologia będzie testowana w USA w stanie Minnesota, gdzie pilotażowy program magazynu o mocy 300 megawatów ma zostać uruchomiony w 2023 roku.

 

Źródło: formenergy.com

Zdjęcie: 160098893 / Energy Battery © Malpetr | Dreamstime.com


Polecamy
Najbliższe wydarzenie
Seminarium 24: Bilansowanie lokalne w funduszach europejskich dla województw. Aspekty techniczne, prawne, ekonomiczne i społeczne

5 lipca 2022 10:00

Dołącz do wydarzenia
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Mapa społeczności energetycznych
Sprawdź lokalizację
Zobacz materiały z wydarzeń
Śledź nasze relacje
Zadaj pytanie ekspertowi
Rozwiejemy Twoje wątpliwości