8 sierpnia 2023 11:54 - Polska
W woj. lubelskim działa pierwszy w Polsce prosument zbiorowy

W lipcu br., w miejscowości Ryki, rozpoczął działalność pierwszy zbiorowy prosument energii w Polsce. Nowa społeczność energetyczna bazuje na instalacji PV zamontowanej na dachu budynku oraz prostym systemie rozliczeń.

Prosument zbiorowy to koncepcja zaproponowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii w kwietniu 2022 roku. Takim prosumentem może zostać np. grupa mieszkańców budynku wielolokalowego, która na własne potrzeby zainstaluje na nim mikro- lub małą instalację OZE. 

Działanie to pozwala mieszkańcom samodzielnie produkować energię, konsumować ją na miejscu oraz wspólnie się rozliczać. Przy odpowiednich rozwiązaniach technicznych oraz prawnych daje to nie tylko oszczędności wspólnocie mieszkaniowej, ale również odciąża sieć energetyczną.

Potrzebne rozwiązania techniczne

Do przygotowania infrastruktury technicznej dla prosumenta zbiorowego w Rykach wykorzystano ekspertyzy i narzędzia opracowane przez Zakład IDEA/NCBJ oraz jego spółkę pracowniczą Enercode. Do określenia zapotrzebowania budynku na energię elektryczną zastosowano narzędzie analityczne Aura. Podstawą systemu rozliczeń stało się natomiast narzędzie Chronos, służące do monitorowania oraz inteligentnego zarządzania i sterowania energią. Wdrożenie infrastruktury i instalacja PV odbyło się we współpracy z firmami PEB i IB Company

Kwestie prawne i umowa między prosumentami

Oprócz strony technicznej, kluczowe w procesie powołania prosumenta zbiorowego jest uzgodnienie umowy o współpracy między mieszkańcami. Na aspekt ten zwrócił uwagę specjalista IDEA/NCBJ, Tomasz Chmiel:

W Rykach dzięki naszej współpracy udało się nie tylko zoptymalizować wydatki na energię, ale także zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo energetyczne w postaci stabilizacji, a wręcz obniżki cen za energię. Moim zdaniem najważniejszym elementem wspomnianej definicji prosumenta zbiorowego jest dobrze skonstruowana umowa o współpracy między prosumentami, której stworzenie wymagało od wszystkich stron wiele pracy.

Magazyny energii kolejnym krokiem rozwoju

Jak zauważa kierownik Zakładu IDEA/NCBJ, dr inż. Karol Wawrzyniak, kolejnym krokiem rozwoju prosumenta zbiorowego mogą być inwestycje w magazyny energii:

(...) Z naszych obliczeń wynika, że opłaca się uzupełnić instalację PV o magazyny energii, co da pierwszy rozsądny model biznesowy dla technologii magazynowania. Powstające magazyny, jako źródło elastyczności, przyczynią się w rezultacie do  zwiększenia bezpieczeństwa krajowego systemu energetycznego.

Instytucja prosumenta zbiorowego stwarza nowe możliwości dla mieszkańców około 500 tys. budynków wielolokalowych w Polsce. Na stronie www.prosument-zbiorowy.pl można odnaleźć krótki poradnik ze ścieżką opisującą założenie takiej społeczności energetycznej. Podobny przewodnik przygotowało także Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

 

Źródło: www.ncbj.gov.pl

Zdjęcie: Pixabay / Solarimo