10 lipca 2024 11:45 - Polska, Świat
Inwestycje w digitalizację - nowe zarządzanie energią

Wraz z rozwojem energetyki rozproszonej, głównie napędzanej budową nowych źródeł OZE, sieci dystrybucyjne stają przed coraz większymi wyzwaniami w zakresie zarządzania obciążeniem, mieszanej generacji energii i popytu konsumentów. Występują znaczne straty energii podczas przesyłu i dystrybucji, co wpływa na ogólną wydajność i zwiększa koszty operacyjne. I tu rola nowych technologii, przy których wykorzystaniu można poprawić efektywność systemu energetycznego. Automatyzacja, digitalizacjia, sztuczna inteligencja to nieodzowne ścieżki trwającej transformacji energetycznej. O inteligentnej dystrybucji przy użyciu nowych technologii pomiarowych, komunikacyjnych i analitycznych przez Grupę Tauron pisaliśmy w  10 Zeszycie czasopisma Energetyka Rozproszona. Dziś kierujemy uwagę na przykład rozwiązania inteligentnej dystrybucji przez firmę Huawei, które z powodzeniem już działa w prowincji Shaanxi w Chinach, gdzie odpowiada za usługi zasilania dla 21 wiosek administracyjnych, 158 okręgów transformatorowych i ponad 12 000 gospodarstw domowych.


Z trybu offline do trybu online

Huawei stworzył szereg rozwiązań, które opierają się na trzech kluczowych komponentach cyfrowych: docelowych sieciach komunikacyjnych, mocy obliczeniowej z synergią chmury-urządzenia brzegowego i platform cyfrowych. Rozwiązania te pomagają w cyfrowej i inteligentnej transformacji firm energetycznych na całym świecie.


Rozwiązanie Intelligent Distribution Solution (IDS) zostało już pomyślnie wdrożone w Chinach. Umożliwia ono monitorowanie sieci dystrybucyjnych, wykrywanie w czasie rzeczywistym stanu linii 10 kV i inteligentne zarządzanie niskonapięciową dystrybuowaną nową energią. Rozwiązanie łączy HPLC i inne nowe technologie. Wzmacnia przejrzystą percepcję i cyfryzację usług w okręgach transformatorów mocy.


Platforma monitorowania stanu pracy sieci dystrybucyjnej odpowiada za wyświetlanie dynamicznych informacji, takich jak linie 10 kV, informacje o zasilaniu transformatorowym i stan pracy na jednej mapie. Platforma została podłączona do 136 495 okręgów transformatorowych, obejmując 1220 stacji zasilania i 7183 linie 10 kV w 11 miastach prowincji do tej pory. Oznacza to, że dyrektorzy stacji zasilania i kierownicy okręgów transformatorowych otrzymują informacje w odpowiednim czasie. Ta platforma proaktywnie wykrywa usterki w urządzeniach dystrybucyjnych i transformacyjnych w stacjach zasilania, co poprawia inteligentne zarządzanie tymi urządzeniami, a także bezpieczną eksploatację sieci dystrybucji energii. 


Ostatecznie prowadzi to do poprawy satysfakcji użytkownika jak zapewiał Zhang Genzhou, dyrektor ds. informatyki State Grid Shaanxi.

Te innowacje sprawiły, że postrzeganie naszych sieci stało się bardziej kompletne i dokładne, operacje bardziej precyzyjne, obsługa klienta bardziej proaktywna i natychmiastowa, a nasza codzienna praca bardziej zwięzła i wydajna.- powiedział Zhang Genzhou.

 

Cyfrowe centrum zasilania głęboko integruje technologie cyfrowe z bezpiecznymi usługami produkcyjnymi

Yongle Power Supply Center, zlokalizowane jest w prowincji Shaanxi, jest jedną z pierwszych stacji zasilania, która zastosowała rozwiązanie Intelligent Distribution Solution HUAWEI do transformacji cyfrowej. Zajmując powierzchnię 79,2 km2, odpowiada za usługi zasilania dla 21 wiosek administracyjnych, 158 okręgów transformatorowych i ponad 12 000 gospodarstw domowych oraz lokalne usługi O&M (usługi związane z utrzymaniem i serwisowaniem farm fotowoltaicznych) dla dwudziestu linii 10 kV lub wyższych.

Obecnie liczniki energii elektrycznej, informacje o użytkownikach i wszelkie nieprawidłowości w dostawie dla ponad 1000 gospodarstw domowych można przeglądać za pomocą telefonu komórkowego. W przypadku przerwy w dostawie prądu trwającej trzy minuty pracownicy centrum mogą skontaktować się z użytkownikiem i szybko zająć się usterkami.

Więcej o inteligentnym rozwiązaniu dystrybucyjnym (IDS) na stronie: huawei.com/intelligent-distribution-solution

 

Artykuł pt. "Inteligentna dystrybucja" autorstwa Macieja Mroza i Tomasza Rodziewicza z TAURON Dystrybucja. TUTAJ

 

 

Źródło:
huawei.com