10 kwietnia 2024 10:30 - Polska
Fotowoltaika na szpitalu w Wolicy po 12 miesiącach – setki tysięcy złotych oszczędności

Wojewódzki szpital w Wolicy od 12 miesięcy użytkuje zamontowane na dachu i terenie placówki panele fotowoltaiczne. Wiadomo już, że przy wysokim nasłonecznieniu, od kwietnia do października, instalacja całkowicie pokrywa zapotrzebowanie na energię szpitala. W związku z tym pozwala zaoszczędzić ok. 200 tys. zł rocznie.

Placówki publiczne, szczególnie te działające na okrągło, jak szpitale, płacą wielkie rachunki za prąd. Instalacje OZE pozwalają im na oszczędności i większą samodzielność. Dlatego Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy zdecydował się na inwestycję w instalację PV. Zrealizowano ją na dachach szpitala zajmując powierzchnię 968 m2 i osiągając moc zainstalowaną 199,8 kWp.

Instalacja składa się 438 modułów fotowoltaicznych firmy BB-ECO a także z 6 falowników z optymalizatorami mocy firmy SolarEdge. System jest dzięki temu dostosowany do konkretnych wymagań obiektu medycznego. Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu ze środków unijnych uzyskanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Nie tylko fotowoltaika

Szpital wyposażony jest już w 6 pomp ciepła (160 Kw), które będą zasilane m.in. przez prąd z fotowoltaiki i zastępują częściowo gaz, jako źródło ogrzewania budynków. Ich zakup i montaż został dofinansowany kwotą prawie 2 milionów złotych.

W szpitalu działa także system automatyki budynkowej BMS, który pozwala na monitorowanie zużycia energii na wszystkich oddziałach placówki. W planach jest zakup elektrycznej karetki.

Zwrot z inwestycji po 4 latach

Placówka nie jest jeszcze samowystarczalna, ale w okresie letnim PV zaspokajają jej potrzeby energetyczne osiągając 78% mocy zainstalowanej w realnej generacji. Aktualnie koszty utrzymania w szpitalu zmniejszyły się o 50%. A inwestycja zwróci się najprawdopodobniej po zaledwie około 4 latach.

Ze względu na specyfikę lokalizacji oraz architekturę samego szpitala, montaż instalacji stanowił wyzwanie dla realizatora, polskiej firmy Aurelum.

Instalacja, którą mieliśmy okazję wykonać była dla nas ogromnym wyzwaniem ze względu na skomplikowaną infrastrukturę obiektu. Musieliśmy zastosować aż 6 różnych systemów montażowych, zarówno na dachach obiektów, jak i na gruncie. (...) – mówi Mariusz Stempniak, współwłaściciel firmy Aurelum.

Źródło: SolarEdge

Realizacja strategii ESG

Budowa poletka fotowoltaicznego, które zasila szpital w energię, to nie tylko oszczędności, ale też realizacja strategii ESG (środowisko, społeczeństwo, zarządzanie). Podnosi to standardy społeczne i ekologiczne placówki. Kolejnym krokiem w stronę niezależności może być instalacja magazynów energii.

Realizacja tego projektu dostarcza cennych informacji dla innych szpitali i placówek medycznych, rozważających inwestycje w fotowoltaikę. Szpital w Wolicy udowadnia, że zaawansowane technologicznie instalacje PV mogą znacząco obniżyć koszty operacyjne, zapewnić większą niezależność energetyczną, a także przyczynić się do poprawy jakości opieki zdrowotnej i ochrony środowiska" - komentuje Michał Marona, Country Manager w SolarEdge Technologies Poland.

W związku ze swoją działalnością Szpital w Wolicy trafił na listę rankingową Zielonych Inicjatyw 2023. Został również uczestnikiem sieci zielonych szpitali Global Green and Healthy Hospitals. W ramach sieci szpital otrzymał nagrody Mistrz Klimatu oraz Złoty Medal za budowanie odporności klimatycznej placówki.

 

Źródło: Informacja prasowa / SolarEdge