20 lutego 2024 11:29 - Polska
Energetyka rozproszona w praktyce. Jak zmniejszyć zależność firmy od tradycyjnych dostawców energii i zacząć na tym zarabiać?

Polskie firmy wykorzystują potencjał OZE do zmniejszania rachunków za prąd oraz bardziej ekologicznej produkcji. Jednym z tego przykładów jest polska firma ALCHEM, która zainstalowała na dachu toruńskiego zakładu produkcyjnego panele fotowoltaiczne o mocy 34 KWp. Pozwoliło to m.in. zainstalować na terenie budynku klimatyzatory, bez zwiększania kosztów energii. O inwestycji porozmawialiśmy z Jarosławem Szpakiem, prezesem ALCHEM Grupa Sp. z o.o.

 

Z jakich powodów Państwa firma zdecydowała się na korzystanie ze źródeł energii odnawialnej (OZE)?

Działamy od blisko dwudziestu pięciu lat i obecnie jesteśmy największą polską siecią wyposażenia laboratoriów. Oferujemy pełną gamę sprzętu laboratoryjnego i materiałów eksploatacyjnych o różnorodnym przeznaczeniu, w tym do badań klinicznych, diagnostycznych oraz prowadzonych w dziedzinie nauk przyrodniczych, do testów, a także do hodowli komórkowych i bioprodukcji. Jesteśmy producentem zaawanasowanych technologicznie komór laminarnych, które docierają do odbiorców na całym świecie. Mamy swój udział w rozwoju wielu laboratoriów i instytucji badawczych, tymczasem wdrożenie rozwiązań związanych z energetyką rozproszoną jest naturalnym elementem naszego własnego rozwoju.

Na skorzystanie z odnawialnych źródeł energii zdecydowaliśmy się z trzech ważnych powodów. Po pierwsze, mogliśmy wyposażyć nasze biuro w klimatyzację z funkcją grzania, bez zwiększenia kosztów zużycia energii. Był to istotny krok dla podniesienia komfortu pracy dla handlowców i pracowników administracji, którzy w naszej toruńskiej siedzibie stanowią 90% zespołu. Po drugie, staramy się rozwijać naszą flotę samochodową, tak by w coraz większym stopniu składała się z samochodów hybrydowych i elektrycznych. Pozwoli nam to zmniejszyć koszty eksploatacji, a także ograniczyć ślad węglowy generowany przez nasze przedsiębiorstwo. Po trzecie, odpowiedzialność za klimat i środowisko to ważne elementy misji naszej firmy. W konsekwencji nie tylko dokładamy wszelkich starań, by obniżyć emisję CO2, ale również staramy się dobierać takich współpracowników, którzy kierują się podobnymi wartościami.
 


 

Jakiego rodzaju inwestycje zostały poczynione, by przedsiębiorstwo mogło produkować własną energię ze źródeł odnawialnych?

Zainwestowaliśmy w instalację fotowoltaiczną o mocy 34 KWp. Panele zostały zamontowane na dachach budynków Alchem w Toruniu, czyli wykorzystaliśmy powierzchnię, której nie sposób spożytkować w inny sposób. Dzięki własnej generacji zmniejszyliśmy swoją zależność energetyczną od tradycyjnych dostawców energii elektrycznej.

Co zdecydowało, że zdecydowali się Państwo właśnie na te konkretne źródła?

O wyborze fotowoltaiki przesądził fakt, że dach naszej siedziby posiada optymalne parametry dla tej technologii. Ustawienie kąta jego nachylenia sprawia, że umieszczone na nim panele doskonale absorbują energię słoneczną. Wykorzystanie zalet istniejącej infrastruktury pozwoliło nam zredukować koszty inwestycji.

Czy napotkali Państwo na jakieś trudności w procesie zakładania instalacji fotowoltaicznej bądź w uzyskaniu pozwolenia na jej wykorzystywanie?

W tym aspekcie nie wystąpiły żadne trudności, co – nie ukrywam – było ważnym czynnikiem wyboru tego właśnie źródła mocy. Zarówno sama inwestycja (od doboru poziomu mocy, przez montaż, po jej uruchomienie), jak i eksploatacja przebiegają bez żadnych komplikacji.

Jakie korzyści przynosi Państwa firmie korzystanie z OZE? Jaki jest bilans nakładów i zysków? W jakiej perspektywie czasowej przewidywany jest zwrot poniesionych kosztów, a kiedy inwestycja zacznie przynosić zyski?

W przypadku instalacji fotowoltaicznej możemy operować konkretnymi liczbami. Koszt inwestycji o takiej mocy zamknął się w kwocie 120 tys. zł. Przy zmniejszeniu rachunków za zużycie energii średnio o 80–90% miesięcznie, szacujemy, że inwestycja zwróci się po ok. 7 latach. Po tym czasie możemy już mówić o wypracowywaniu zysków. 
 


 

Czy mają Państwo jakieś porady/dobre praktyki dla innych firm, które myślą o wkroczeniu na podobną ścieżkę?

Każda inwestycja wymaga wnikliwej analizy oraz opracowania planu realizacji. Również przed zainstalowaniem odnawialnych źródeł energii warto rozpatrzyć stosunek ryzyka do korzyści. Na jednej szali należy położyć koszty związane z budową instalacji, jej utrzymaniem i eksploatacją. Na drugiej powinny znaleźć się potencjalne zyski finansowe, takie jak oszczędności na rachunkach za prąd czy możliwość zarobku na sprzedaży nadwyżek energii. Ważne jest określenie konkretnych celów inwestycji w energię odnawialną – może to być np. redukcja emisji CO2, zmniejszenie kosztów energii czy osiągnięcie samowystarczalności energetycznej.

Przed podjęciem decyzji o zainstalowaniu OZE warto sprawdzić, czy firma ma naturalny dostęp do zasobów odnawialnych, np. czy jest położona na dobrze nasłonecznionym lub wietrznym terenie – w zależności od tego można wybrać panele słoneczne lub turbinę wiatrową.

Zawsze warto skonsultować się z ekspertami ds. energii odnawialnej. W naszym przypadku był to dostawca paneli, wybrany nie tylko na podstawie oferty, ale także portfolio oraz pozytywnych opinii innych klientów. Eksperci pomogą ocenić wydajność inwestycji i wybrać najbardziej odpowiednie dla nas źródła, ale także zbadają wpływ planowanej instalacji na lokalne środowisko (w tym krajobraz, florę i faunę) i dostosują projekt do warunków obowiązujących na konkretnym obszarze.

Przed rozpoczęciem instalacji OZE warto zastanowić się nad wprowadzeniem efektywnych rozwiązań energetycznych, takich jak izolacja budynków, inteligentne systemy zarządzania energią czy optymalizacja zużycia energii. W Alchem zdecydowaliśmy się na termomodernizację elewacji, która zwiększa wydajność instalacji. Docelowo zamierzamy również wymienić flotę spalinową na elektryczną. Obecnie istnieje możliwość skorzystania z ulg podatkowych oraz programów dla firm inwestujących w energię odnawialną, co sprawia, że tego typu rozwiązania są bardziej dostępne.

 

***

II Kongres Energetyki Rozproszonej odbędzie się w dniach 24-26 czerwca 2024 roku w Krakowie.