21 marca 2024 12:45 - Polska
Efekty programów Stop Smog i LeadAir w podwarszawskim Piastowie

Podwarszawski Piastów, dzięki wsparciu programu LeadAir i zielonym inwestycjom zmniejszył poziom pyłów PM2,5 o 40% i zbliża się do bezpiecznej normy zalecanej przez Światową Organizację Zdrowia. W ramach programu prowadzona jest m.in. termomodernizacja budynków, rozbudowa infrastruktury opartej na niskoemisyjnej energii i wymiana oświetlenia ulicznego. Kontynuowany jest też miejski program Stop Smog finansujący wymianę kilkuset starych pieców. 

Chociaż Polska zrobiła postępy w zrozumieniu zjawiska smogu i w walce z nim, to wciąż daleko nam do tego, by uczciwie powiedzieć, że oddychamy czystym powietrzem. Nie brakuje jednak lokalnych liderów, którzy nie czekając aż skuteczne rozwiązania zostaną wprowadzone w skali kraju, samodzielnie wdrażają ambitne działania na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców.

Podwarszawski Piastów został jednym z uczestników drugiej edycji programu LeadAir uruchomionego przez Forum Energii w 2019 r. To projekt edukacyjno-doradczy dla samorządów, które poszukują wiedzy, inspiracji i wsparcia w podejmowaniu działań na rzecz czystego powietrza i neutralności klimatycznej. Dotychczas wzięło w nim udział 45 samorządów z niemal wszystkich regionów Polski.

Władze miasta już wcześniej działały na rzecz poprawy stanu powietrza m.in. rozwijając miejski program Stop Smog polegający na wsparciu mieszkańców w wymianie najbardziej trujących pieców. Jednak to zastrzyk eksperckiego know-how i kompleksowe inwestycje w czystą energię nadały zielonej transformacji rozpędu.

Dlaczego Piastów miał problem z czystym powietrzem?

Piastów z jednej strony dość nieduży (ma ok. 24 tys. mieszkańców), a jednocześnie należy do ponad dwumilionowej aglomeracji warszawskiej. Wielu mieszkańców Piastowa realizuje potrzeby związane z pracą czy edukacją w stolicy, przez co miasteczko nabrało charakteru wielkomiejskiej “sypialni”. Dominuje tu zatem zabudowa jedno- i wielorodzinna, do tego stopnia, że Piastów jest drugim miastem w Polsce pod względem gęstości zaludnienia.

Taka sytuacja zwykle sprzyja powstawaniu smogu, gdyż to właśnie domowe źródła ciepła są głównym źródłem szkodliwych zanieczyszczeń. Jednocześnie Piastów leży w sąsiedztwie ruchliwych szlaków komunikacyjnych (z dwóch stron przylega do autostrady), jak i dużej elektrociepłowni, co wraz z sąsiedztwem samej Warszawy i gmin ościennych może wpływać negatywnie na jakość powietrza.

Transformacja energetyczna Piastowa - krok po kroku

Większość inicjatyw podejmowanych dla poprawy stanu powietrza w mieście zawiera się w programie inwestycyjnym Lepszy Klimat dla Piastowa. Co istotne, spora część z nich to nie były działania stricte antysmogowe. Zgodnie założeniami projektu LeadAir zmiany korzystne dla powietrza uzupełniały się ze zmianami dobrymi dla klimatu. Wspólnym mianownikiem była poprawa efektywności energetycznej budynków i postawienie na niskoemisyjne źródła energii.

Poza dokończeniem wymiany ostatnich 341 niskoefektywnych pieców w ramach trwającego już programu miejskiego Stop Smog podjęto się także czterech kluczowych inwestycji:

  • rozbudowy miejskiej sieci ciepłowniczej w oparciu o nowe źródło geotermalne

  • termomodernizacji 22 budynków użyteczności publicznej z wykorzystaniem OZE

  • wymiany oświetlenia ulicznego o wysokim zużyciu energii

  • budowy dwóch instalacji fotowoltaicznych i systemu monitoringu energii

Do celów strategicznych programu należą również rozbudowa zielono-niebieskiej infrastruktury, dokończenie rewitalizacji terenów zielonych i opracowanie planu adaptacji miasta do zmian klimatu.

Efekty i zyski z transformacji

Realizacja czterech wyżej wymienionych kluczowych filarów programu kosztowała ok. 150 mln zł, środki pozyskano z grantów zdobytych dzięki współpracy z Forum Energii i uczestnictwu w LeadAir. Szacowany czas przygotowania tych inwestycji wynosi od dwóch do trzech lat. Mimo, że część z nich jest jeszcze w trakcie, miasto już teraz przygotowuje się do aplikowania o kolejne środki i kontynuację rozpoczętej wizji zmian. Kolejnym ważnym krokiem będzie wykonanie drugiego odwiertu geotermalnego w celu zapewnienia miastu zielonej, czystej energii.

Prowadzenie ujętych w nich rozwiązań pozwoli Piastowowi rocznie oszczędzać 43 GWh energii i jednocześnie produkować 65 GW - to razem równowartość 150 mln zł. Dla klimatu również będzie to wymierna ulga, dzięki inwestycjom do atmosfery trafiać będzie rocznie o 23 tys. ton CO2 mniej.

Z kolei akcja Stop Smog finansowana z miejskiego budżetu umożliwiła wymianę ponad trzystu najbardziej trujących pieców domowych. Efekty wszystkich przeprowadzonych działań widoczne są w konsekwentnym spadku średniorocznego poziomu zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi PM2.5. Według danych IQAir w 2017 wynosiło ono w Piastowie 24,4 mikrograma na m3, w 2020 r. spadło do 17,8 µg/m3, a w 2022 do 14,7 µg/m3. To już bardzo blisko rocznej normy zalecanej przez WHO, która wynosi 10 µg/m3.

Piastów to jedno z miast, które inspiruje do działania. Po trzech latach współpracy widzimy, jak projekty które wspólnie tworzyliśmy stają się rzeczywistością. Wynika to z determinacji i odwagi lokalnych władz, które w transformacji energetycznej widzą szansę na poprawę jakości życia mieszkańców. Przed nami jeszcze wiele wyzwań, ale widząc dotychczasowe efekty jestem przekonana, że wspólnie odzyskamy czyste powietrze - mówi Anita Cieślicka, Dyrektorka Programu Miasta Forum Energii.

 

 

 

Źródło: Informacja nadesłana