2 września 2022 14:12 - Świat
Długoterminowe magazynowanie energii (PHES)

Firma Malta Inc. , zajmująca się długotrwałymi rozwiązaniami magazynowania energii, ogłosiła 30 sierpnia br. roku zakończenie budowy pilotażowej instalacji do testowania technologii  PHES (Pumped Heat Electrical Storage).

Obiekt pilotażowy, finansowany przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DOE), został zmontowany i uruchomiony przez Southwest Research Institute. Według firmy Malta choć projekt jest na skalę laboratoryjną, to pełnowymiarowy system PHES może przechowywać ponad 100 MW mocy przez osiem dni lub dłużej (od 800 do 19 200 MWh). Zostanie on przetestowany w celu zademonstrowania działania, weryfikacji strategii sterowania systemem i walidacji danych. PHES jest rozwiązaniem długoterminowego magazynowania energii zmieniającym przeznaczenie konwencjonalnych, sprawdzonych komercyjnie urządzeń i procesów elektrowni w celu zapewnienia opłacalnego magazynowania energii na dużą skalę. 

Technologia 
System pomp ciepła wykorzystuje konwencjonalne komponenty, które są obecne w elektrowniach od setek lat. Opiera się on na ugruntowanych zasadach termodynamiki. Przechowując energię w postaci ciepła w stopionej soli i zimna w schłodzonej cieczy. Jak możemy przeczytać na stronie Malta Inc.

podczas ładowania (odbierania energii elektrycznej z sieci) system przekształca energię elektryczną w ciepło, w stopionej soli i tak samo zimno w schłodzonej cieczy. W tych formach energia ta może być skutecznie przechowywana przez długi czas.

podczas rozładowywania (wprowadzania energii elektrycznej do sieci) system działa jak silnik cieplny, łącząc zmagazynowane ciepło i zimno w celu wytworzenia energii elektrycznej. Ponieważ silnik cieplny jest napędzany zmianą temperatury, ekstrakcja zimna i ciepła sprawia, że system Malta jest bardziej wydajny niż inne technologie.  

Malta stosuje sole azotanowe dobrze utrzymujące ciepło oraz płyn niezamarzający do przechowywania płynów w temperaturach poniżej zera. Powyższa technologia oferuje tanie rozwiązanie uzupełniające lub zastępujące wykorzystania elektrowni „szczytowych” wykorzystujących paliwa kopalne w celu dopasowania przerywanych dostaw energii ze zmiennych źródeł OZE jak energia wiatrowa czy fotowoltaika. Po za ekonomicznymi korzyściami, celem jest też dostarczenie technologii, która spełni warunki bezpieczeństwa. Zastosowane sole są niepalne, niewybuchowe oraz nietoksyczne.

 

Źródło:  https://www.maltainc.com/news 

Zdjęcie: 97284345  Energy © Airubon  Dreamstime.com

 


Zapraszamy do rejestracji na cykl wykładów eksperckich "Wizje Nowej Energetyki", które wygłoszą m.in. Michał Kurtyka, Ireneusz Zyska, Rafał Gawin, Piotr Naimski czy Jerzy Buzek.

Więcej informacji dostępne jest pod adresem: https://www.energetyka-rozproszona.pl/wydarzenia/wizje-nowej-energetyki/