21 września 2022 10:06 - Świat
Chiny stawiają na grawitacyjne magazynowanie energii

Szwajcarska firma Energy Vault uruchomi w Chinach 5 magazynów grawitacyjnych o łącznej pojemności 2 GWh.  Opatentowana przez firmę technologia grawitacyjnego magazynowania energii  oraz platforma zarządzania jej magazynowaniem mają wpłynąć na  obniżenie uśrednionych kosztów energii przy zachowaniu niezawodności zasilania. Do budowy instalacji wykorzystane będą przyjazne dla środowiska materiały w tym materiały odpadowe. 

 

Grawitacyjny magazyn energii

Rozwiązanie oparte na grawitacji  (GES) jest porównywalne z pompowaną elektrownią wodną. Z tym, że wodę zastąpiono blokami kompozytowymi lub “mobilnymi masami”, które wykonywane są z tanich i lokalnie pozyskiwanych materiałów, w tym z lokalnej gleby, odpadów kopalnianych, pozostałości spalania węgla (popiół węglowy) czy wycofanych z eksploatacji łopat turbin wiatrowych. Bloki kompozytowe są opracowywane we współpracy z meksykańskim Cemexem.

Rozwiązanie magazynujące Energy Vault podnosi 35 ton cegieł kompozytowych  zamiast wody na wieży dźwigowej w celu przechowywania energii kinetycznej, a następnie obniża je, aby przekształcić tę energię kinetyczną w energię elektryczną. Gdy energia musi zostać rozładowana z powrotem do sieci, bloki są opuszczane, pobierając energię kinetyczną. Firma dysponuje zastrzeżonym oprogramowaniem autonomicznie koordynującym ładowanie, przechowywanie i rozładowywanie energii elektrycznej.

 

Wieża dźwigowa jak podaje producent charakteryzuje się 35-letnią żywotnością techniczną i nie występuje  degradacja pojemności magazynowej bloków kompozytowych, które mogą pozostawać w podniesionej pozycji przez nieograniczony czas. Uproszczona modułowa konstrukcja systemu jest elastyczna i nie jest ograniczona uwarunkowaniami geologicznymi jak elektrownie wodne. System szwajcarskiej firmy jest odpowiedni dla większości lokalizacji przemysłowych i pozamiejskich.

 

Inwestycja Energy Vault w Chinach

Magazyny powstaną we współpracy z Atlas Renewable, EIPC (organizacja wspierająca zorientowana na politykę (NGO) Stowarzyszenia Inwestycyjnego w Chinach),  z China Tianying (CHINY SHG: CNTY) oraz wybranymi samorządami prowincji. Zbudowane zostanie pięć krajowych parków przemysłowych o zerowej emisji dwutlenku węgla, z których część zostanie zbudowana w słabo rozwiniętych regionach gospodarczych. 

„ Wraz z Atlas Renewable, CNTY i EIPC dokonujemy znacznego postępu przed naszymi pierwotnymi planami wdrożenia pierwszego systemu EVx o mocy 100 MWh w celu wsparcia odporności sieci i dostarczania energii odnawialnej do chińskiej sieci krajowej, a także  w celu wdrożenia i rozwoju dodatkowych systemów EVx w Chinach. Z niecierpliwością czekamy na dalsze wdrażanie naszej technologii oprogramowania do zarządzania grawitacją i energią w całych Chinach w ramach tego mandatu”.

- powiedział Robert Piconi , prezes i dyrektor generalny Energy Vault

Z kolei dyrektor generalny Atlas Renewable Eric Fan dodał:

„ Chiny rozumieją, że ich inwestycje w produkcję energii odnawialnej muszą być zrównoważone z bieżącymi kosztami wytwarzania tej energii i krytyczną potrzebą przechowywania energii odnawialnej. Utrata energii elektrycznej między produkcją a zużyciem stanowi podstawowe wyzwanie, którym należy sprostać: szacunki wahają się od 6-10% krajowych strat mocy w przesyle i konkurencji w dostępie do sieci. Energy Vault rozwiązuje kilka krytycznych problemów w zarządzaniu energią elektryczną, wykorzystując technologię przechowywania grawitacyjnego wraz z rozwiązaniami do orkiestracji oprogramowania AI, które pomagają w ekonomicznym wysyłaniu mocy i wydajności sieci energetycznej”.

 

Źródło: https://www.energyvault.com/

Zdjęcie: https://www.energyvault.com/

 


Zapraszamy do rejestracji na cykl wykładów eksperckich "Wizje Nowej Energetyki", które wygłoszą m.in. Ireneusz Zyska, Rafał Gawin, Piotr Naimski czy Jerzy Buzek.

Więcej informacji dostępne jest pod adresem: https://www.energetyka-rozproszona.pl/wydarzenia/wizje-nowej-energetyki/