21 lipca 2021 20:21 - Polska
"Energetyka Rozproszona": Michał Będkowski-Kozioł i Wojciech Wrochna o obowiązkach regulacyjnych w systemie energetycznym

Na łamach "Energetyki Rozproszonej" ukazał się artykuł pt. "Obowiązki regulacyjne spoczywające na przedsiębiorstwach energetycznych i pozostałych użytkownikach systemu energetycznego". Michał Będkowski-Kozioł i Wojciech Wrochna przedstawiają w nim najistotniejsze spośród tych obowiązków oraz wskazują przewidziane prawem wyłączenia w zakresie ich stosowania. Tekst jest już dostępny na stronach internetowego wydania czasopisma.

"Liberalizacja funkcjonowania sektora energetycznego, która została zapoczątkowana w latach 90. ubiegłego wieku, a której głównym celem było wprowadzenie mechanizmów konkurencji w opartym dotychczas na paradygmacie monopolu sektorze energetycznym, powiązana jest ze swoistym „paradoksem regulacyjnym”. Polega on na nałożeniu na przedsiębiorstwa energetyczne oraz pozostałych użytkowników systemu energetycznego szeregu obowiązków regulacyjnych, które mają na celu promowanie konkurencji w energetyce przy jednoczesnym zagwarantowaniu świadczenia tzw. usług powszechnych na rzecz odbiorców paliw i energii" - czytamy w abstrakcie artykułu.

"Celem artykułu jest przedstawienie najistotniejszych spośród tych obowiązków wraz ze wskazaniem przewidzianych prawem wyłączeń w zakresie ich stosowania" - podkreślają Autorzy.

Z całością artykułu można zapoznać się TUTAJ.

 

 

Zdjęcie: ID 91283905 ©  | Dreamstime.com