11 grudnia 2023 13:38 - Polska
Andrzej Kulig (Miasto Kraków): Potrzebujemy narzędzi włączających mieszkańców w transformację energetyczną

Energetyka rozproszona opiera się na współpracy samorządów lokalnych z władzą centralną, regulatorami i dystrybutorami energii elektrycznej. W trakcie II Kongresu ER na AGH w Krakowie na temat zaangażowania miasta w proces transformacji energetycznej mówił Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa. Zapraszamy do zapoznania się z jego pełną wypowiedzią.

Kraków jest drugim co do liczby mieszkańców miastem w Polsce. Jednym z zadań samorządu jest zapewnienie im taniej i czystej energii elektrycznej oraz cieplnej. Prezydent Kulig w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na narzędzia zachęcające i włączające mieszkańców w transformację energetyczną.

Na nas ciążą pewne obowiązki planistyczne, ale za tymi obowiązkami powinny iść pewne instrumenty, które pozwalają nam zachęcać odbiorców energii elektrycznej do transformacji. Proszę pamiętać o tym, że aczkolwiek infrastruktura miejska jest bardzo rozbudowana, to jednak grono odbiorców, to są odbiorcy prywatni, którzy muszą uzyskać pewne możliwości działania, a przede wszystkim zostać zachęceni do tej transformacji. (...) Cieszymy się ze zmian prawnych w tym zakresie, aczkolwiek uważamy, że one powinny być jeszcze bardziej odważne - powiedział Andrzej Kulig.

Transformacja energetyczna w Krakowie

W latach 2013-2022 w stolicy Małopolski zainstalowano 3386 instalacji OZE (pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych) w ramach lokalnego programu wsparcia tych instalacji.

Natomiast w latach 2018-2022 kwotą 16,6 mln zł dofinansowano termomodernizację 450 gospodarstw domowych [1].

Poniżej zapraszamy do zapoznania się z pełną wypowiedzią prelegenta.

Andrzej Kulig – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej. Koordynuje pracę wydziałów: Polityki Społecznej i Zdrowia, Komunikacji Społecznej, Gospodarki Komunalnej i Klimatu, Miejskiego Inżyniera Ruchu, Krakowskiego Centrum Świadczeń, a także jednostek miejskich z obszaru polityki społecznej, opieki zdrowotnej i transportu oraz działania spółek miejskich. Pracownik naukowy Katedry Prawa Ustrojowego Porównawczego Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. prof. UJ. Specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego, autor licznych publikacji naukowych, autor oraz współautor podręczników z zakresu prawa konstytucyjnego i ustroju II Rzeczypospolitej.

--- 

I Kongres Energetyki Rozproszonej odbył się w dniach 25–26 września 2023 r. w obiektach Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Wydarzenie składało się z dwóch części: VI Forum Energetyki Rozproszonej (FER) oraz I Konferencji Naukowej Energetyki Rozproszonej (KNER). Organizatorem wydarzenia była Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, a współorganizatorami Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.

II Kongres Energetyki Rozproszonej odbędzie się w dniach 24-25 czerwca 2024 roku w Krakowie.

Źródło: www.krakow.pl