Wydarzenie planowane
Konteksty Transformacji Energetycznej – wykład #7: Zagrożenia systemu elektroenergetycznego - studium przypadku blackout w Hiszpanii i Portugalii

Rejestracja

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w cyklu wykładów pod hasłem „Konteksty transformacji energetycznej”. Siódme spotkanie z tej serii, pt. „Zagrożenia systemu elektroenergetycznego - studium przypadku blackout w Hiszpanii i Portugalii”, odbędzie się we środę 21 maja 2025 r. w formule zdalnej (za pośrednictwem platformy MS Teams z możliwością udziału w dyskusji, transmisja również na YouTube). Start o godz. 10! Wykład wygłosi doktor inż. Szczepan Moskwa z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH w Krakowie.

 

Tematem wystąpienia będzie przypadek blackoutu, który dotknął Hiszpanię i Portugalię 28 kwietnia br. W środku dnia kraje te straciły ponad 60 procent mocy w swoim systemie energetycznym, a przywrócenie stabilnego poziomu trwało 10 godzin. Problem okazał się niezwykle i miał wpływ na gospodarkę. W trakcie wykładu zostaną poruszone czynniki technologiczne, systemowe i ekonomiczne tej kryzysowej sytuacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestię bezpieczeństwa w zakresie projektowania i sprawności systemu elektroenergetycznego oraz przyłączonych do niego źródeł energii. 

Prosimy o wcześniejszą rejestrację. Do wszystkich osób, które zadeklarują chęć udziału, wysłany zostanie link umożliwiający dołączenie do wydarzenia. 

Dyskusja będzie nagrywana i transmitowana na kanale YouTube energetyka-rozproszona.pl

 Linki do wykładu:  

Zagrożenia systemu elektroenergetycznego - studium przypadku blackout w Hiszpanii i Portugalii (MsTeams) 

 

 


 

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Obserwatorium Transformacji Energetycznej jako instrument wspierania społeczno-gospodarczego rozwoju Polski (OTE)” współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" GOSPOSTRATEG / Umowa nr GOSPOSTRATEG9/000D/2022 z dnia 27 czerwca 2023 r. (wartość projektu: 7 881 705 PLN, wartość dofinansowania: 7 719 705 PLN).