Relacje z wydarzeń
22 lutego 2022 16:10
Seminarium 19: Prawo dla energetyki rozproszonej. Ostatnio przyjęte rozwiązania i plany


   

22 lutego 2022 r. w formule zdalnej odbyło się 19 seminarium organizowane w ramach projektu KlastER. Kolejna edycja wydarzenia poświęcona była prawu dla energetyki rozproszonej – ostatnio przyjętym rozwiązaniom oraz planom na przyszłość.

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpień przedstawicieli resortów zaangażowanych w proces legislacyjny. W prezentacji Marcina Ścigana reprezentującego Ministerstwo Klimatu i Środowiska pojawiła się informacja, na którą od długiego czasu czekało całe środowisko energetyki rozproszonej – kończą się prace nad przepisami dotyczącymi klastrów energii i niebawem rozpoczną się konsultacje społeczne zmian ujętych w planowanej nowelizacji ustawy o OZE. 


Slajd pochodzi z prezentacji "Energetyka rozproszona - ostatnio przyjęte rozwiązania i plany na przyszłość


O komentarz poprosiliśmy jednego z uczestników seminarium, Alberta Gryszczuka.

Informacja ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zakończeniu prac nad przepisami dotyczącymi klastrów energii, w ramach nowelizacji ustawy o OZE, to najistotniejszy punkt całego seminarium. Wprowadzenie przepisów regulujących funkcjonowanie klastrów energii to od wielu miesięcy jeden z najważniejszych postulatów całej branży OZE. Eksperci związani z KIKE wskazują, że rozwój energetyki rozproszonej wpłynie bezpośrednio na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski, co obecnie jest przecież szczególnie ważne.

– powiedział prezes Krajowej Izby Klastrów Energii.

Ciekawych wątków nie zabrakło także w wystąpieniach kolejnych prelegentów. Z prezentacjami Andrzeja Kaźmierskiego z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Pauliny Grądzik z Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Marcina Jaczewskiego z Ministerstwa Rozwoju i Technologii można zapoznać się na naszym portalu.

Wiele ważnych postulatów padło również w ramach dyskusji przedstawicieli środowiska energetycznego, której poświęcona była druga część seminarium. Uczestnicy wydarzenia online śmiało zgłaszali komentarze do poszczególnych wypowiedzi i pytania do panelistów za pośrednictwem czatu, w efekcie czego wywiązała się ożywiona dyskusja. 

 

Link do wydarzenia: "Seminarium 19: Prawo dla energetyki rozproszonej. Ostatnio przyjęte rozwiązania i plany na przyszłość [ONLINE]"