Relacje z wydarzeń
17 grudnia 2021 16:53
Seminarium 18. Magazyny energii elektrycznej w sieciach dystrybucyjnych


   

Seminarium odbyło się 14 grudnia 2021 roku. Tematem seminarium było magazynowanie energii – podstawowa technologia zwiększająca elastyczność sieci zasilających i ułatwiająca optymalne wykorzystanie jej zasobów. Obejmuje ona magazyny centralne (MW i MWh) oraz magazyny rozproszone o mniejszych mocach i energii (kW i kWh).

W Polsce rozwój rynku magazynów bateryjnych hamowany był brakiem uregulowań prawnych. Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych oraz Operator Systemu Przesyłowego decydowali się na instalacje pilotażowe w celu zbierania doświadczeń. Nowelizacja Prawa energetycznego, która weszła w życie w lipcu bieżącego roku, kompleksowo uregulowała status prawny magazynowania energii. Stało się ono odrębnym przedmiotem działalności gospodarczej przedsiębiorstwa energetycznego.

Nowelizacja umożliwiła uwzględnienie inwestycji w magazyny energii elektrycznej w Planach Rozwoju OSD i OSP, dzięki czemu magazyny energii stały się alternatywą dla rozbudowy sieci. Grupy energetyczne deklarują wolę inwestycji w bateryjne magazyny energii, przykładowo PGE planuje budowę min. 800 MW w tego typu zasobnikach do 2030 roku. W celu realizacji inwestycji w magazyny energii OSD będą mogły skorzystać z dotacji w ramach programu „Wsparcie wykorzystania magazynów oraz innych urządzeń na cele stabilizacji sieci – program dla Operatorów Sieci Dystrybucyjnych”. Budżet tego programu to 1 miliard złotych. NFOŚiGW planuje rozpoczęcie naboru do programu w ciągu najbliższych tygodni.

W ramach seminarium, w którym wzięli udział m.in. Barbara Adamska, Robert Smoleński, Damian Artyszak, Mirosław Matusewicz; zaprezentowano krajowe uregulowania prawne, potencjał rozwoju branży magazynowania energii w Polsce oraz doświadczenia związane z instalacją i eksploatacją magazynów energii.

Link do wydarzenia: "Seminarium 18: Magazyny energii elektrycznej w sieciach dystrybucyjnych [ONLINE]"