4 listopada 2022 11:40 - Świat
Zmiana przeznaczenia nieczynnej kopalni na bezpaliwowy magazyn energii o mocy 200MW/1600 MWh (A-CAES)

Australijska Agencja Energii Odnawialnej (ARENA) wesprze wielomilionowym dofinansowaniem projekt magazynowania energii Silver City, opracowanego przez Hydrostor Inc i Energy Estate. To projekt zaawansowanego magazynowania energii sprężonego powietrza, który będzie mógł wytwarzać 200 MW mocy i przechowywać energię do 8 godzin. 

 

ARENA zatwierdziła dofinansowanie w wysokości 45 milionów dolarów na budowę bezpaliwowego magazynu energii w nieczynnej kopalni Broken Hill w Nowej Południowej Walii. Wartość całego projektu to 652 mln dolarów.

Technologia- Advanced Compressed Air Energy Storage

Projekt polega na sprężaniu powietrza w okresach niskich cen energii elektrycznej, magazynowaniu go i przepuszczaniu przez turborozprężacz w celu wytwarzania energii elektrycznej w okresach dużego zapotrzebowania i wysokich cen energii. Projekt jest wspierany przez firmę Transgrid, która na początku tego roku ogłosiła technologię A-CAES firmy Hydrostor jako preferowane rozwiązanie w teście regulacyjnym inwestycji w transmisję (RIT-T) w celu zapewnienia zasilania awaryjnego dla miasta Broken Hill, gdzie znajduje się nieczynna kopalnia. Hydrostor przedstawia swoja technologię w czterech prostych krokach:

  1. Pozaszczytowa lub nadwyżka energii elektrycznej z sieci lub ze źródła odnawialnego jest wykorzystywana do napędzania sprężarki i wytwarza podgrzane sprężone powietrze.
  2. Ciepło jest pobierane ze strumienia powietrza i magazynowane we własnym magazynie termicznym, zachowując energię do wykorzystania w dalszej części cyklu. Ten adiabatyczny proces zwiększa ogólną wydajność i eliminuje potrzebę korzystania z paliw kopalnych podczas pracy.
  3. Sprężone powietrze jest magazynowane w specjalnie wybudowanej kawernie, w której zastosowano kompensację hydrostatyczną w celu utrzymania stałego ciśnienia w instalacji podczas pracy.
  4. Ciśnienie hydrostatyczne wypycha powietrze na powierzchnię, gdzie jest ponownie łączone z zmagazynowanym ciepłem i rozprężane przez turbinę, aby na żądanie wytworzyć energię elektryczną.

W ramach projektu zarezerwowane zostanie co najmniej 250 MWh magazynów dla tej usługi zasilania rezerwowego. A-CAES wykorzystuje istniejące łańcuchy dostaw i sprawdzony sprzęt, aby zapewnić niedrogie, wielkoskalowe i bezemisyjne długoterminowe magazynowanie energii.  Technologia ta jest też alternatywą dla magazynowania energii z pompami wodnymi (PHES) do masowego magazynowania energii, oferując porównywalną cenę i dodatkowe korzyści, w tym bardziej elastyczny wybór lokalizacji, krótszy czas rozwoju i budowy oraz mniejszy wpływ na środowisko. Po wybudowaniu projekt będzie jednym z największych na świecie projektów sprężonego powietrza, zapewniającym co najmniej 8 godzin przechowywania.

„Niezależnie od tego, czy chodzi o elektrownie pompowane, czy innowacyjne rozwiązania, takie jak magazynowanie sprężonego powietrza, magazynowanie średnio- i długoterminowe będzie kluczowe dla dostarczania energii w wieczornych i porannych okresach szczytowego zapotrzebowania, ponieważ Australia chce osiągnąć 82 proc. energii odnawialnej do 2030 r. (…)Jako technologia magazynowania bezpaliwowego, technologia magazynowania sprężonego powietrza ma podobne zastosowania do pompowanych elektrowni wodnych, na przykład zapewnia dyspozycyjność niezbędną do zapewnienia niezawodności systemu energetycznego w miarę instalowania większej ilości energii słonecznej i wiatrowej.”

- powiedział dyrektor generalny ARENA Darren Miller.

Wykorzystanie istniejącej infrastruktury górniczej i nowe miejsca pracy

Projekt pozwoli ponownie wykorzystać nieczynną kopalnię, aby przystosować podpowierzchniową wnękę , która będzie używana do przechowywania sprężonego powietrza. Ponadto zostanie stworzone ponad 350 pełnoetatowych miejsc pracy, przy czym większość tych pracowników bedzie pochodzić z lokalnego regionu Broken Hill. Oprócz bezpośrednich miejsc pracy generowanych na etapie budowy i ekspolatacji, projekt będzie wymagał znacznych ilości towarów i usług z Nowej Południowej Walii. Co przyniesie także ekonomiczne korzyści dla regionu. Jak szacują twórcy projektu jego żywotność  to ponad 50 lat

 

Źródło:

arena.gov.au/news

www.silvercityenergystorage.com

Zdjęcie:

www.silvercityenergystorage.com