4 marca 2025 12:32 - Polska
Zielony wodór i nowe technologie! W Rybniku powstaje przełomowe centrum

Politechnika Śląska uruchamia ośrodek badawczy "Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych w Rybniku". Projekt o wartości ponad 22 mln zł, finansowany ze środków europejskich, ma na celu stworzenie laboratoriów badawczych oraz rozwój kompetencji, które pozwolą na samodzielne projektowanie i produkcję zielonych technologii. Projekt ma być realizowany w ciągu najbliższych 30 miesięcy.


Celem realizacji projektu jest wsparcie badawczo-rozwojowe procesu sprawiedliwej transformacji w województwie śląskim, zmierzającego do osiągnięcia celów UE w dziedzinie energii i klimatu. Badania nad warunkami produkcji, magazynowania i wykorzystania na skalę przemysłową taniej, zeroemisyjnej energii z OZE, w tym „zielonego wodoru” mają kluczowe znaczenie dla transformacji gospodarki regionu, opartej obecnie w zdecydowanej większości na energii pochodzącej z paliw kopalnych, co już negatywnie wpływa na konkurencyjność niektórych branż, a w niedalekiej przyszłości może uniemożliwić rynkową działalność wielu podmiotów.


Jak powiedział prof. Marek Gzik, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na konferencji prasowej dotyczącej realizacji projektu:

Wierzę, że rok 2025 będzie przełomowy. Zależy nam na tym, żeby gospodarka opierała się na wiedzy i była konkurencyjna. Jeśli myślimy o tym, by transformacja się powiodła, przemysł musi coraz bliżej współpracować z nauką. Politechnika Śląska należy do uczelni z największym potencjałem naukowym w Polsce. Chcemy, by młodzi ludzie kształcili się w nowoczesnych warunkach, wykorzystywali swój potencjał w atrakcyjnych miejscach pracy, a dzięki temu budowali silną i konkurencyjną gospodarkę.


Planowane są 4 komponenty nowego centrum badawczego:

•    Centrum Kompetencji Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych (CKOZEiTW) - przestrzeń na działania szkoleniowe czy dydaktyczne, a także kształcenie zawodowe,
•    Laboratorium Technologii Wodorowych (LTW) - ma zajmować się technologiami wodorowymi w energetyce i ciepłownictwie, a także w roli paliwa alternatywnego w transporcie, wsparciu dekarbonizacji przemysłu, produkcją wodoru w nowych instalacjach oraz dystrybucją, przesyłem i magazynowaniem,
•    Laboratorium Eko - Dom Energia (LEDE) - zakłada budowę modularnego domu jednorodzinnego opartego o najnowsze technologie w obszarze OZE,
•    Mobilne Laboratorium Diagnostyki Paneli Fotowoltaicznych (MLDPF) - ma umożliwiać badanie charakterystyk tych paneli zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i dużych farmach fotowoltaicznych. 

Projekt będzie realizowany w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST).

 

 

 

Źródło: slaskie.pl

Zdjęcie: Konferencja prasowa: Centrum OZE i Technologii Węglowych w Rybniku. fot. Tomasz Żak / UMWŚ