23 września 2022 13:07 - Polska
Zielone światło dla budowy bezpośrednich linii energetycznych w Polsce

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało wprowadzenie zmian w prawie by umożliwić budowę linii bezpośrednich. Jest to jeden z elementów pakietu wsparcia dla przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem energetycznym jakie planuje ministerstwo.

Plan rządowej pomocy dotyczy zakładów energochłonnych, w przypadku których koszty nabycia energii elektrycznej i gazu wynoszą co najmniej 3% wartości produkcji i które działają w branżach wskazanych przez KE. To m.in. produkcja wyrobów hutniczych, ceramicznych kafli i płytek, nawozów i związków azotowych, szkła płaskiego i gospodarczego. Minister Waldemar Buda na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powiedział:

“Pakiet dla przedsiębiorstw energochłonnych jest niezwykle istotny z punktu widzenia łańcuchów dostaw. Wiele surowców, które są wytwarzane w tych przedsiębiorstwach stanowią komponent całej gospodarki (...) W resorcie pracujemy nad programem, który złagodzi skutki wzrostu cen energii elektrycznej i gazu wśród przedsiębiorstw. Przeznaczymy na niego ok. 5 mld zł. Wypłata środków nastąpi jeszcze w tym roku. Przewidujemy, że z rządowej pomocy skorzysta ok. 250 “.

Zmiany w prawie dla budowy bezpośrednich linii energetycznych

Jak zapowiedziano na konferencji będzie także przyśpieszenie budowy tzw. bezpośrednich linii energetycznych łączących jednostki wytwarzania energii, w tym w szczególności ze źródeł odnawialnych (np. farmę wiatrową, zaporę wodną, farmę słoneczną) bezpośrednio z odbiorcą. Aby umożliwić budowę takich linii, potrzebne będą zmiany w prawie. Nowelizację ustawy Prawo Energetyczne zapowiedziało Ministerstwo Rozwoju i Technologii a planowane zmiany dotyczą doprecyzowania definicji linii bezpośredniej, wyjaśnienia, że może być do niej podłączony również odbiorca podłączony jednocześnie do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Kolejną zmianą ma być wyłączenie linii bezpośredniej z obowiązku uzyskiwania zgody Prezesa URE w trzech przypadkach gdy:

  1. linią bezpośrednią dostarczana jest energia wyłącznie z OZE
  2. budowa linii bezpośredniej ma miejsce na nieruchomości, do której podmiot występujący o pozwolenie na budowę linii bezpośredniej posiada tytuł prawny, a linia zaopatrywać będzie wyłącznie instalacje do niego należące lub instalacje podmiotów od niego zależnych
  3. linia bezpośrednia dostarcza energię do instalacji lub odbiorcy nieprzyłączonego do KSE.

W nowelizacji jest też propozycja obowiązkowego wydania warunków przyłączenia dla linii bezpośredniego (w ciągu 14 dni), jeżeli energia nie będzie wprowadzana do KSE.

Linie bezpośrednie będą impulsem do rozwoju modelu energetyki rozproszonej. Jak podkreśla ministerstwo budowa linii ma również zachęcić do inwestowania w nieduże jednostki wytwórcze oparte na Odnawialnych Źródłach Energii. Wyeliminowane zostaną dodatkowe opłaty, które obecnie ponoszą użytkownicy powszechnej sieci elektroenergetycznej. To m.in. opłata mocowa (pobierana za gotowość do zabezpieczenia dostarczania prądu), kogeneracyjna (służąca do promowania bardziej ekologicznych technologii tworzenia prądu) czy sieciowa zmienna.


 

Źródło: www.gov.pl

Zdjęcie: 6549308 © Italianestro  Dreamstime.com