W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w 3(11) Seminarium projektu OTE. Spotkanie pt. „Wpływ transformacji energetycznej na poziom i strukturę zatrudnienia w polskiej gospodarce” odbędzie się 15 maja 2025 r. w godzinach 10:00–12:30 w formule zdalnej (za pośrednictwem platformy MS Teams z możliwością udziału w dyskusji).
Pomimo istniejących różnic formalnych i definicyjnych pojęcie „sprawiedliwej transformacji energetycznej (TE)” jest zwykle rozumiane jako proces zmiany technologii wytwarzania i wykorzystywania różnych form energii zapewniający utrzymanie szeroko pojętego dobrostanu obywateli na zadawalającym poziomie. Z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia jednym z kluczowych elementów sprawiedliwej TE jest zatem zapewnienie pożądanych ruchów na rynku pracy wynikających ze zmiany technologicznej. Niestety, ze względu na brak odpowiednich danych ekonomiczno-technologicznych, istniejące dokumenty strategiczne w wysoce niezadawalającym stopniu uwzględniają wpływ TE na sektor zatrudnienia. Celem seminarium jest omówienie metodologii pozyskiwania danych i prowadzenia badań naukowych skoncentrowanych na pomiarze makroekonomicznych efektów towarzyszących TE w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu TE na rynek pracy, a także dyskusja nad możliwością wprowadzania postulowanych rozwiązań w praktyce.
W pierwszej części spotkania przedstawione zostaną wyniki przeprowadzonego na AGH badania makroekonomicznych efektów towarzyszących instalacji i użytkowaniu nowych inwestycji w ramach TE. Przy wykorzystaniu wiarygodnej metodologii ilościowej przeanalizowano unikatowe dane ekonomiczno-technologiczne gromadzone w ramach projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej. Prezentowane wyniki stanowią źródło przydatnej wiedzy w procesie wspierania i kształtowania przyszłej polityki społeczno-gospodarczej kraju oraz branżowych planów i strategii rozwojowych. W drugiej części seminarium zostaną przedstawione wyniki oryginalnych badań naukowych przeprowadzonych w IGSMiE PAN skoncentrowanych na pomiarze społeczno-ekonomicznych konsekwencji redukcji wydobycia węgla kamiennego w Polsce. Omawiane w obu częściach seminarium wyniki można wykorzystać do redefinicji istniejących miksów energetycznych dla Polskiej gospodarki poprzez uwzględnienie skali i sektorowego rozkładu efektów zewnętrznych TE, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na rynek pracy.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" GOSPOSTRATEG / Umowa nr GOSPOSTRATEG9/000D/2022 z dnia 27 czerwca 2023 r. (wartość projektu: 7 881 705 PLN, wartość dofinansowania: 7 719 705 PLN).