13 lipca 2022 16:00 - Świat
Wartość surowców z recyklingu PV wzrośnie gwałtownie w kolejnych latach

Jednym z wyzwań związanych z rozwojem rynku paneli fotowoltaicznych jest ich recykling. Do 2040 roku globalne odpady z PV mają wzrosnąć do 27 milionów ton rocznie. Z analiz amerykańskiej firmy Rystad Energy wynika jednak, że w przyszłości recykling PV nie tylko będzie wydajniejszy, ale większa będzie także wartość odzyskanych dzięki niemu materiałów.

Jak podaje Rystad Energy, aktualnie wartość materiałów z recyklingu PV jest mniejsza niż koszty związane z transportem, sortowaniem i przetwarzaniem zużytych ogniw. Dlatego po upływie około 15 lat żywotności wiele paneli trafia po prostu na składowiska odpadów.

Materiały pozyskane ze zużytych PV stanowią dziś tylko 0,08% nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Do 2040 roku udział ten ma jednak wzrosnąć do 6%. Do rzeczonych materiałów należą przede wszystkim takie surowce jak cenne aluminium, miedź, srebro i polikrzem oraz mniej wartościowe szkło, kadm, polimer i tellur. To właśnie szkła uzyskuje się najwięcej w trakcie recyklingu, ale ma ono stosunkowo niską wartość. Presja na rozwój recyklingu PV może wyniknąć ze zwiększającego się zapotrzebowania na materiały do produkcji paneli.

Surowce z recyklingu będą warte prawie 80 mld dolarów

Wraz ze wzrostem popytu na panele fotowoltaiczne ma rosnąć wartość materiałów uzyskiwanych z ich recyklingu. Według wyliczeń Rystad Energy, aktualnie są one warte około 170 milionów dolarów (2022). W 2030 roku wartość tych materiałów ma wynieść natomiast 2,7 miliarda, a w 2050 roku prawie 80 miliardów dolarów.

Wartości te rozkładają się różnie w zależności od regionu. W 2037 roku wartość materiałów z recyklingu PV na świecie wynieść ma 9,6 miliarda dolarów. Przy czym wartość odzyskanych surowców ma być największa w Chinach (3,8 miliarda dolarów), Indiach (800 milionów dolarów), Japoni (200 mln dolarów). W Ameryce Północnej ma sięgnąć 1,5 miliarda, a w Europie 1,4 miliarda dolarów.

Recykling fotowoltaiki dopiero się rozwija

Według wyliczeń Rystad Energy, do 2035 roku recykling paneli PV zamontowanych w 2020 roku, może zapewnić 8% polikrzemu, 11% aluminium, 2% miedzi i 21% srebra potrzebnych do produkcji nowych paneli. Jak zauważają autorzy omawianych analiz, firmy zajmujące się demontażem i recyklingiem PV dopiero rozwijają skrzydła, ale efektów ich pracy możemy spodziewać się w ciągu najbliższych kilkunastu lat.

 

Źródło: www.rystadenergy.com

Zdjęcie: 10815815 © Danny Raustadt Dreamstime.com