29 lipca 2022 12:48 - Polska
W Polsce powstanie jeden z największych magazynów energii w Europie

PGE Polska Grupa Energetyczna uzyskało pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej. Wielkoskalowy Bateryjny Magazyn Energii (BMEE) o mocy 205MW i pojemności 820MWh będzie budowany w Żarnowcu.  

Innowacyjna instalacja hybrydowa

Inwestycja będzie zlokalizowana w pobliżu Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec o mocy 716 MW. Po wybudowaniu nowego magazynu PGE planuje połączenie obydwu jednostek, co pozwoli na uzyskanie instalacji o mocy co najmniej 921 MW i pojemności ponad 4,6 GWh. Przy budowie BMEE będą wykorzystane akumulatory litowo-jonowe. Uruchomienie magazynu energii ma nastąpić w 2025 roku.

 

Zdjęcie: www.gkpge.pl

 

BMEE a bezpieczeństwo energetyczne kraju

Instalacje zapewnią bezpieczną integrację systemową nowych odnawialnych źródeł energii, przyczynią się do stabilizacji systemu elektroenergetycznego oraz poprawią bezpieczeństwo energetyczne kraju

- powiedział Prezes Grupy PGE Wojciech Dąbrowski  

Inwestycja BMEE pozwoli na ułatwienie planowanej synchronizacji litewskich, łotewskich i estońskich systemów elektroenergetycznych z systemem Europy kontynentalnej.

Zmiany w prawie dla magazynów energii

Rozwojowi branży magazynowania energii sprzyja przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy krajowego Prawa Energetycznego dotycząca przetwarzania i magazynowania energii. Nowe przepisy m.in. eliminują obowiązki taryfowe dotyczące "podwójnego ładowania" za podłączenie systemów magazynowania energii do sieci.

Nowelizacja Prawa energetycznego dająca zielone światło dla rozwoju magazynów energii w Polsce to szansa dla polskich firm na wypracowanie innowacyjnych rozwiązań i wejście do globalnego przemysłu na wczesnym etapie jego rozwój

– powiedziała Barbara Adamska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii na łamach portalu Energy Storage News.

 

Źródło: www.gkpge.pl/

Zdjęcie: 48773597 © Sjankauskas  Dreamstime.com