30 stycznia 2023 13:41 - Świat
W Norwegii uruchomiono pierwszy wanadowy akumulator przepływowy

W norweskim mieście Trondheim uruchomiono pierwszy w tym kraju przepływowy akumulator wanadowy. Moc zainstalowanego systemu to 5kW a jego pojemność sięga 25kWh.

Za przeprowadzenie inwestycji odpowiada założona w 2020 roku firma Bryte Batteries. Akumulator został zainstalowany w piwnicy dawnego magazynu przekształconego w strefę gastronomiczną Lager11. Dach stołówki w najbliższym czasie mają pokryć panele fotowoltaiczne. Budynek znajduje się w obszarze Sluppen, który stanowi część centrum norweskiego Trondheim.

Za obsługę i optymalizacją programistyczną projektu odpowiada Bryte Batteries. Od strony architektonicznej za zintegrowanie akumulatora z budynkiem odpowiadała firma deweloperska R. Kjeldsberg, która była również klientem całego przedsięwzięcia.

 

Wanadowy akumulator przepływowy

Wanadowy akumulator przepływowy to bateria oparta na wanadzie. Bazujące na nim systemy magazynowania mają dużą objętość, ale nadają się do przechowywania energii z elektrowni i sieci elektrycznych. Wśród ich zalet wymienia się m.in. dużą żywotność, brak limitu pojemności, bezpieczeństwo (stosowany w nich elektrolit jest niepalny), możliwość pozostawania w stanie rozładowania bez uszkodzeń. Wymieniane wady to m.in. stosunkowo słaby stosunek energii do objętości, zmienne ceny minerałów wanadu oraz toksyczność jego związków.

 

Źródła: www.facebook.com/SluppenTrondheim

Zdjęcie: 54903949  Atom © Alicephotography  Dreamstime.com