6 maja 2024 12:15 - Świat
W Niemczech zainstalowano w 100 % biodegradowalne łopaty turbin wiatrowych

Naukowcy i producenci turbin wiatrowych intensywnie pracują nad procesami, które umożliwiałyby recykling zużytych turbin wiatrowych. Wyzwanie stanowią  łopaty z włókna szklanego i włókna węglowego połączonych żywicą epoksydową, która jest trudna i kosztowna w rozbiciu. Niemiecki start-up Voodin Blade Technology zaprezentował prototypową instalację swoich drewnianych łopat turbin wiatrowych o długości 19,3 m.  Według wszystkich przeprowadzonych testów łopaty te są trwalsze od konwencjonalnych łopat z włókna szklanego, wykazują mniej właściwości zmęczeniowych i doskonale wytrzymują wszelkiego rodzaju warunki pogodowe na lądzie.

 

Wykorzystywanie drewna, ale przy racjonalnym gospodarowaniu jego zasobami

Łopaty firmy Voodin Blade zostały wykonane z laminowanej tarcicy fornirowanej (LVL). Słoje każdej warstwy forniru przebiegają równolegle do siebie tworząc niezwykle jednorodny produkt o wysokiej wytrzymałości na rozciągane i ściskanie. Materiał ten jest podobny do sklejki ale przewyższa integralność strukturalną litego drewna. LVL jest zbudowany z wielu warstw forniru, połączonych przy użyciu wodoodpornej żywicy fenolowej, co eliminuje potrzebę stosowania tarcicy i zmniejsza emisję dwutlenku węgla poprzez rezygnację z dodatkowych operacji piłowania.

Choć drewno uznaje się za zasób odnawialny to jeśli wyrąb przewyższy odnawianie, lasy nie nadąża się odtwarzać, to w efekcie zabraknie i tego surowca. Głównym surowcem LVL jest drewno, i tu położony jest nacisk by wykorzystywano gatunki drzew szybko rosnących, które mogą pomóc w zmniejszeniu zapotrzebowania na starokrzewy. Voodin Blade Technology wykorzystuje świerk nordycki, który rośnie wyjątkowo szybko.

 

Energia wiatrowa jeszcze bardziej zrównoważona

Drewnianie łopaty o długości 19,3 m zostały zamontowane na istniejącej turbinie wiatrowej w Breunie w Niemczech. Jak przekazała firma, ich łopata LVL w 100% nadaje się do recyklingu, kosztuje do 20% mniej i umożliwia turbinom zmniejszenie emisji CO2 o 78% w porównaniu z tradycyjnymi łopatami wykonanymi z włókna szklanego i włókna węglowego.

Do tworzenia złożonych kształtów 3D oraz osiągnięcia wysokiego stopnia automatyzacji wykorzystuje frezarki CNC, co z kolei zmniejsza zapotrzebowanie na siłę roboczą. Według Voodin potencjalnie pozwala to na produkcję łopat bliżej projektów, zmniejsza zależność od produkcji zagranicznej, gdzie siła robocza jest tańsza i zmniejsza emisję gazów cieplarnianych z transportu. 

Pod koniec cyklu życia większość łopat turbin wiatrowych jest zakopywana w ziemi lub spalana. Oznacza to, że przy tym tempie do 2050 r. będziemy mieli 50 milionów ton odpadów. Dzięki naszemu rozwiązaniu chcemy pomóc zielonej energii stać się naprawdę tak ekologiczną, jak to tylko możliwe – mówi Tom Siekmann , dyrektor generalny Voodin Blade Technology.

 

 

Źródło i zdęcia:
voodin-blades.com