26 stycznia 2022 15:50 - Polska
W Krośnie powstał lokalny klaster energii

Gmina Miasto Krosno, Krośnieński Holding Komunalny oraz Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie powołały Krośnieński Klaster Energii. Umowa w tej sprawie została podpisana 20 grudnia 2021 roku.

W ostatnich latach Krośnieński Holding Komunalny dużo inwestuje w obszarze energetyki. Dzięki temu nasza Spółka jest już bliska samowystarczalności energetycznej. Realizujemy jednak kolejne przedsięwzięcia i w najbliższych latach, poza samowystarczalnością energetyczną, będziemy dysponować istotnymi nadwyżkami energii elektrycznej. Nadwyżki tej energii będziemy chcieli zagospodarować lokalnie, z tego powodu powołanie Krośnieńskiego Klastra Energii to dla nas bardzo ważny i bardzo dobry krok. Pozwoli to lepiej organizować i koordynować inwestycje energetyczne w mieście oraz – mam nadzieję – pozyskać znaczące dofinansowania na ich realizację – powiedział Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Klaster działa na terenia miasta Krosna, nie ma osobowości prawnej i nie będzie prowadził działalności gospodarczej. Przewodniczącym Rady Klastra został prezydent Krosna Piotr Przytocki, a Koordynatorem Klastra - Krośnieński Holding Komunalny.

Klaster powstał, aby poprawić efektywność zarządzania energią w mieście, a szczególnie energią elektryczną, bo na tym chcemy się skupić w pierwszej kolejności – powiedział Piotr Przytocki, prezydent Krosna. – Pomysłów jest wiele. Wszystko zależy od możliwości pozyskania dotacji, bo to zwiększy efektywność naszych działań. Możemy indywidualnie występować o te środki, ale wspólnie musimy zaprojektować koncepcję, plan działań, który jest niezbędny, aby uzyskać efekty – podkreślił.

Swoją rolę w klastrze odegra państwowa uczelnia.

Planujemy być aktywnym uczestnikiem Krośnieńskiego Klastra Energii. W jego działania wpisują się kierunki studiów, które mamy w ofercie uczelni, a przede wszystkim kierunek Energetyka – powiedział prof. KPU dr hab. Zbigniew Barabasz. – Liczymy, że ten projekt będziemy mogli wspierać zarówno naukowego, jak i także będziemy partnerem finansowym, co nie jest bez znaczenia.

 

Źródło: https://www.ekrosno.pl/

Zdjęcie: 56456991 © Andrey Shevchenko | Dreamstime.com


Polecamy
Najbliższe wydarzenie
Seminarium 24: Bilansowanie lokalne w funduszach europejskich dla województw. Aspekty techniczne, prawne, ekonomiczne i społeczne

5 lipca 2022 10:00

Dołącz do wydarzenia
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Mapa społeczności energetycznych
Sprawdź lokalizację
Zobacz materiały z wydarzeń
Śledź nasze relacje
Zadaj pytanie ekspertowi
Rozwiejemy Twoje wątpliwości