25 lipca 2022 15:44 - Świat
W Chinach uruchomiono największy na świecie magazyn energii

W chińskim mieście Dalian uruchomiono magazyn energii bazujący na przepływowych akumulatorach wanadowych (VRFB). W obecnej fazie moc instalacji wynosi 100MW/400 MWh, ale docelowo ma osiągnąć aż 800 MWh. 

System magazynowania ma przyczynić się do zmniejszenia szczytowego obciążenia w sieci energetycznej w chińskim dystrykcie Shahekou.

Magazyn energii odpowiedzią na problemy z siecią dystrybucyjną

Przedsięwzięcie odegra znaczącą rolę w poprawie jakości dostawy energii. Zwiększy także zdolność podłączania do sieci nowych źródeł energii, w tym tych odnawialnych. Akumulatory bazujące na pierwiastku wanadium mają mieć dużą pojemność oraz odporność na długofalową eksploatację. Podobne systemy wdrażano już wcześniej m.in. w Japonii.

Długie przygotowania

Przygotowanie i wdrożenie projektu magazynu trwało w sumie sześć lat. Został on podłączony do sieci w Dalian pod koniec maja przez grupę branżową China Energy Storage Alliance (CNESA). Akumulatory dostarczyła firma Rongke Power, związana z Instytutem Chemii Fizycznej Chińskiej Akademii Nauk w Dalian. To właśnie ta jednostka miała opracować technologię wykorzystaną w omawianym magazynie (VRFB).

Uruchomiony w Dalian magazyn energii jest projektem pilotażowym. Druga faza przedsięwzięcia ma doprowadzić do wzrostu mocy magazynu do 200 MW / 800 MWh. Chiny planują kolejne tego typu, wielkoskalowe inwestycje VRFB. 

Źródło: en.cnesa.org via www.energy-storage.news

Zdjęcie: LYUCHI / Pixabay