10 maja 2021 22:56 - Świat
W 2026 r. koszty produkcji samochodów elektrycznych zrównają się z kosztem spalinowych

Według analiz Bloomberg New Energy Finance (BNEF) koszty produkcji niektórych samochodów elektrycznych do 2026 roku spadną do poziomu kosztów aut spalinowych. Od 2035 roku 85% sprzedawanych samochodów może być natomiast elektryczna.

Producenci samochodów masowo przechodzą na produkcję aut elektrycznych oraz hybrydowych.

Należy zaznaczyć jednak, że zmiany te wywoływane są nie tylko ze względu na postęp technologiczny w tym obszarze (tańsze akumlatory i nowe konstrukcje), ale wynika również z celów jakie postawiła przed sobą Unia Europejska.

Unijne wymogi zobowiązują do tego, aby emisja spalin z samochodu nie przekraczała średniej maksymalnej emisji na poziomie 95 gramów dwutlenku węgla na kilometr. Producenci, którzy nie zastosują się do tych wymogów spotkają się z karami.

Bloomberg New Energy Finance donosi również, że szybciej zaczną spadać ceny większych samochodów, sedanów i SUV-ów, a nieco wolniej (do 2027 roku) ceny mniejszych modeli. Do 2025 roku lekkie vany elektryczne mają być już tańsze od "diesli", a od 2026 dołączą do nich cięższe modele furgonetek.

W kwestii sprzedaży "elektryków", jak zaznaczają analitycy Bloomberga, wiele zależy od rozwoju sieci punktów ładowania. Sprzyjające warunki mogą sprawić, że od 2035 sprzedawane będą wyłącznie samochody elektryczne.

---

Źródło: BloombergNEF via Yahoo News

Zdjęcie: Pixabay.com / Mike


Polecamy
Najbliższe wydarzenie
Seminarium 24: Bilansowanie lokalne w funduszach europejskich dla województw. Aspekty techniczne, prawne, ekonomiczne i społeczne

5 lipca 2022 10:00

Dołącz do wydarzenia
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Mapa społeczności energetycznych
Sprawdź lokalizację
Zobacz materiały z wydarzeń
Śledź nasze relacje
Zadaj pytanie ekspertowi
Rozwiejemy Twoje wątpliwości