10 lutego 2023 11:18 - Świat
Vestas z rozwiązaniem na recykling łopat wiatrowych w obiegu zamkniętym.

W ramach projektu CETEC, w którym przemysł współpracował ze środowiskiem akademickim, producent turbin wiatrowych Vestas wraz z firmami Olin i Stena Recykling opracował rozwiązanie umożliwiające recykling łopat turbin na bazie żywicy epoksydowej w obiegu zamkniętym. Nowo odkryty proces chemiczny rozkłada żywicę epoksydową na materiały pierwotne.

 

Stare skrzydła epoksydowe jako źródło surowca nowych łopat

Jak podaje Vestas  nowo opracowany proces chemiczny, który rozkłada łopatki turbin na bazie żywicy epoksydowej na materiały pierwotne opiera się na powszechnie dostępnych chemikaliach a także jest wysoce kompatybilny z industrializacją.

Nowo odkryty proces chemiczny pokazuje, że łopatki turbin na bazie żywicy epoksydowej, niezależnie od tego, czy działają, czy leżą na wysypisku, można przekształcić w źródło surowca do potencjalnej budowy nowych łopatek turbin.

- powiedział Mie Elholm Birkbak, specjalista ds. innowacji i koncepcji w Vestas. 

Dotychczas łopaty turbin z żywicy epoksydowej, ze względu na jej właściwości chemiczne uważano za niezwykle ciężkie w przetworzeniu, niemożliwe do rozbicia na elementy nadające się do ponownego użycia. Doprowadziło to do tego, że wielu liderów technologii próbowało zastąpić lub zmodyfikować żywicę epoksydową alternatywami, które można łatwiej obrabiać. Powszechnie łopaty składowane są na wysypiskach ze szkodą dla środowiska czy też poprzez recykling z wykorzystaniem metod mechanicznych, metod termicznych lub chemicznych  przerabiane są na frakcje, które później wykorzystuje się do produkcji inżynierii budowlanej i drogowej. Dzięki nowemu procesowi chemicznemu, recykling komponentów OZE z żywicy epoksydowej będzie mógł przebiegać w obiegu zamkniętym stanowiąc surowiec do produkcji kolejnych wiatraków.

 

O projekcie CETEC


Proces chemiczny pozwalający na recykling łopat  z żywicy epoksydowej w obiegu zamkniętym powstał w ramach trzyletniego projektu CETEC (Circular Economy for Thermosets Epoxy Composites) założonego w maju 2021 r. przez Uniwersytet w Aarhus, Duński Instytut Technologiczny, Olin i Vestas. CETEC jest częściowo finansowany przez Fundusz Innowacji w Danii, koncentruje się na promowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym w całej branży wiatrowej.

 

Źródło: www.vestas.com/vestas-unveils-circularity-solution

Zdjęcie: 22391194 © William Perry  Dreamstime.com