2 września 2021 18:02 - Polska
Ustawa o rynku mocy: magazyny energii zostały objęte opłatą mocową

1 września w życie weszła nowelizacja ustawy o rynku mocy. Zmienia ona sposób kalkulacji stawek oraz poboru opłaty mocowej dla odbiorców energii. Zmiany dotyczą także wytwórców mocy oraz podmiotów przechowujących energię w magazynach. 

Z perspektywy rozwoju energetyki rozproszonej kluczowe w nowelizacji są zmiany dotyczące magazynów energii. Od teraz ustawa o rynku mocy będzie definiowała magazyn energii tak samo jak ustawa Prawo energetyczne i ustawa o OZE:

Magazyn energii to instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej.

W ramach nowelizacji magazyny energii zostały włączone do definicji jednostki mocy wytwórczej. Trafiły także na listę instalacji, których właściciele są zobowiązani do wnoszenia opłaty mocowej. 

Aukcje na rynku mocy nie dla emitentów CO2

Nowelizacja ustawy zamyka drogę do aukcji rynku mocy jednostkom wytwórczym energii elektrycznej nie spełniającym limitu emisji CO2 w wysokości 550 g/kWh. Ustawa pozwoli także lokalnym operatorom systemu przesyłowego na weryfikowanie limitu emisji.

Na rynku wtórnym mocy będą mogły funkcjonować jednak jednostki wytwórcze, które zaczęły działać komercyjnie przed 4 lipca 2019 roku. Będą jednak pozbawione możliwości wynagrodzenia z rynku mocy.

Jak czytamy na stronie Urzędu Regulacji Energetyki, zmiany w ustawie to efekt regulacji europejskich oraz wynik doświadczeń z funkcjonowania na rynku mocy w Polsce. Nowelizacja ustawy o rynku mocy została uchwalona przez Sejm RP 23 lipca 2021 roku.

Więcej o zmianach w ustawie można przeczytać na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki.

 

Źródło: www.ure.gov.pl

Zdjęcie: 165591508 / Energy © Deyana Robova | Dreamstime.com