14 listopada 2022 12:24 - Świat
Uruchomiono pilotażowy projekt elektrowni wodorowej w Portugalii a w Belgii coraz bliżej wypuszczeniu na rynek paneli wodorowych.

Portugalska firma Fusion Fuel podłączyła do sieci elektrownię H2Evora produkującą wodór  w prognozowanej ilości 15 ton rocznie. Naukowcy belgijscy przyspieszyli pracę nad rozwojem i instalacją pilotażowej linii produkcyjnej paneli wodorowych. Wiele państw aspiruje do  bycia liderem w projektach związanych z ekologicznym wodorem.

Projekt pilotażowy H2Evora w Portugalii

Obiekt w którym będzie powstawał ekologiczny wodór składa się z 15 generatorów wodoru Hevo- solar. Firma Fusion Fuel stworzyła modułowy, zintegrowany generator energii słonecznej na wodór, zasilany zastrzeżonym zminiaturyzowanym elektrolizerem PEM, który umożliwia produkcję ekologicznego wodoru poza siecią. Zminiaturyzowane elektrolizery PEM są przymocowane z tyłu każdego skoncentrowanego panelu fotowoltaicznego CPV tworząc generator HEVO- Solar. Jak podaje producent HEVO jest w stanie wykorzystać 100% energii słonecznej- zarówno elektrycznej jak i termicznej- w celu poprawy wydajności reakcji elektrochemicznej i obniżeniu uśrednionych kosztów zielonego wodoru. W elektrowni znajduje się także 200-kilowatowy moduł ogniwa paliwowego FCwaveTM dostarczony przez Ballard Power Systems, który będzie używany do przekształcania zielonego wodoru w energię elektryczną.

 „Cieszymy się, że w końcu możemy uruchomić nasz projekt H2Evora, pierwszą w Portugalii w pełni zintegrowaną elektrownię słoneczną na ekologiczny wodór. Chociaż ten skromny obiekt został skutecznie zastąpiony przez niektóre projekty na większą skalę, nad którymi pracujemy, nie można przecenić jego wartości. Możemy teraz oczekiwać, że H2Evora będzie dostarczać bezemisyjną energię do sieci przez wiele lat, demonstrację elastyczności ekologicznego wodoru i naszego rozwiązania HEVO-Solar, szczególnie biorąc pod uwagę przedłużający się kryzys energetyczny, który wstrząsa rynkami europejskimi. Obiekt będzie również służył jako ważny poligon doświadczalny dla naszego zespołu badawczo-rozwojowego, podczas gdy będziemy nadal wdrażać przyszłe iteracje naszej technologii.”

- powiedział Frederico Figueira de Chaves, współprzewodniczący i dyrektor finansowy Fusion Fuel.

Projekt demonstracyjny w Evora pozwoli na uniknięcie emisji 135 ton CO2 rocznie. Ponadto jak zastrzega portugalska firma ich  zintegrowane rozwiązanie jest całkowicie modułowe i konkurencyjne kosztowo nawet na małą skalę, co możemy przeczytać na stronie Fusion Fuel:

„ Jesteśmy w stanie dopasować projekt do konkretnych potrzeb klienta i wdrożyć go na miejscu w dowolnym miejscu na świecie, gdzie świeci słońce. Wspólna lokalizacja naszej produkcji ekologicznego wodoru oznacza, że ​​nasi klienci mogą uniknąć kosztownych kosztów transportu i logistyki, co samo w sobie może dodać 1-2 EUR/kg do uśrednionego kosztu wodoru.”

Projekt Solhyd

Tymczasem w Belgii od dłuższego czasu trwają intensywne prace nad panelami słonecznym produkującymi wodór. Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Leuven opracowali moduły do systemów dachowych, które przekształcają  parę wodną z powietrza bezpośrednio w gazowy wodór za pomocą światła słonecznego. W odróżnieniu do klasycznych modułów fotowoltaicznych połączone są ze sobą rurami gazowymi. Naukowcy oszacowali, że zainstalowanie 20 sztuk panelów Solhyd jest w stanie zapewnić energię elektryczną mieszkańcom dobrze ocieplonego domu z pompą ciepła, natomiast wyprodukowany wodór mógłby być zastosowany dla elektromobilności. Wodorowy panel słoneczny może wyprodukować 250 litrów wodoru w ciągu jednego dnia, gdy ich wydajność wynosi 15%. Powstały wodór znajduje się pod niskim ciśnieniem i  z paneli trafia do zbiornika centralnego. Taka forma przechowywania ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i koszty magazynowania.

 

Naukowcy z Leuven wyjaśniają, że przewidują podobną krzywą kosztów dla systemu, jak w przypadku fotowoltaiki. Wskazują, że używają materiałów nieszlachetnych, aby moduły wodorowe były przystępne cenowo. Początkowo zespół wyprodukuje kilkadziesiąt modułów wodorowych na potrzeby małych projektów pilotażowych. Ale do 2026 roku zespół chce zwiększyć produkcję do 5000 modułów rocznie. 

 

 Źródło:

fusion-fuel.eu/news-releases/news

solhyd.org/en/news/

Zdjęcie:

fusion-fuel.eu