17 marca 2022 18:00 - Świat
Ukraina zsynchronizowana z europejskim systemem energetycznym

"Systemy elektroenergetyczne Ukrainy i Mołdawii są w pełni zsynchronizowane z siecią Europy kontynentalnej" - poinformowała należąca do Skarbu Państwa Ukrainy spółka Ukrenergo, odpowiedzialna za ukrański system energetyczny. Do synchronizacji doszło 16 marca. Choć działanie to planowano i przygotowano od kilku lat, w kontekście rosyjskiej inwacji w Ukrainie oznacza to zmniejszenie wpływu Rosji w sektorze energetyki.

„To historyczne wydarzenie, które dziś stało się czymś więcej, niż tylko gwarancją rozwoju ukraińskiego i europejskiego sektora energetycznego. Ten krok da Ukrainie możliwość odbioru prądu, jeśli agresor będzie dalej niszczył naszą infrastrukturę energetyczną, a tym samym ratował nasz system elektroenergetyczny. Serdecznie dziękujemy naszym europejskim partnerom za ogromne wsparcie i pomoc w tych trudnych czasach" - powiedział w oświadczeniu Volodymyr Kudrytskyi, Prezes Zarządu Ukrenergo.

"Przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia od sześciu lat i byliśmy na dobrej drodze do wykonania ostatnich kroków przygotowawczych do synchronizacji, kiedy nikczemny atak Rosji nagle pokrzyżował nasze plany. Niemniej jednak nasza sieć energetyczna dowiodła swojej odporności, pracując stabilnie w trybie autonomicznym podczas militarnej agresji Rosji. Po wojnie ta synchronizacja otworzy zarówno Ukrainie, jak i Europie szerokie możliwości rozwoju rynku energii elektrycznej, przejścia na odnawialne źródła energii i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy" - podkreślił Kudrytskyi.

 

 

Źródło: UKRENERGO
Zdjęcie: Photo 212527681 / Energy © Macros2 | Dreamstime.com


Polecamy
Najbliższe wydarzenie
Seminarium 24: Bilansowanie lokalne w funduszach europejskich dla województw. Aspekty techniczne, prawne, ekonomiczne i społeczne

5 lipca 2022 10:00

Dołącz do wydarzenia
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Mapa społeczności energetycznych
Sprawdź lokalizację
Zobacz materiały z wydarzeń
Śledź nasze relacje
Zadaj pytanie ekspertowi
Rozwiejemy Twoje wątpliwości