25 maja 2023 09:11 - Świat
Ukraina wykorzystuje odnawialne i rozproszone źródła energii, aby zabezpieczać dostawy prądu

Ukraina wykorzystuje odnawialne i rozproszone źródła energii, aby radzić sobie ze zniszczeniami infrastruktury publicznej i energetycznej spowodowanymi przez rosyjską agresję. Jak donosi The Washington Post ukraińskie instytucje publiczne chcą instalować na swoich dachach PV. Na terenie kraju uruchomiono także nową elektrownię wiatrową, około 100 kilometrów od frontu.

Instalacje OZE obecne w Ukrainie przed wojną pozwoliły zwiększyć jej niezależność od scenatralizowanych źródeł energii. Według danych amerykańskiej International Trade Administration, w końcówce 2020 roku udział OZE w ukraińskim miksie energetycznym wynosił 12,4 procent. Większość, bo 66% instalacji OZE znajdowało się wtedy w południowej części kraju, w regionie Odessy, Zaporoża, Mikołajowa, Chersonia i Dniepru.

Finansowanie PV dla Ukrainy

W marcu br. Unia Europejska ogłosiła inicjatywę finansowania paneli fotowoltaicznych oraz dostarczania ich na Ukrainę. Aktualnie, jak opisuje to The Washington Post, tamtejsze instytucje publiczne takie jak szkoły, szpitale czy posterunki policji starają się zapewnić sobie własne instalacje PV, które będą w stanie zastąpić m.in. drogie, głośne i emisyjne silniki Diesla, wykorzystywane do generacji prądu w czasie braku dostaw.

Nowa farma wiatrowa

Innym przykładem zastosowania OZE w sytuacji wojny jest także nowa farma wiatrowa, którą otwarła ukraińska firma energetyczna DTEK. W pierwszej fazie rozwoju, z 19 zamontowanych turbin, elektrownia jest w stanie wygenerować 114 MW. Jeśli uda się pozyskać większe finansowanie, plany fazy II przewidują dodanie nawet do 64 turbin w celu zwiększenia potencjalnej mocy do 500 MW - czytamy na stronie internetowej DTEK.

Ukraina przyjęła strategię energetyczną 

1 maja ukraińskie Ministerstwo Energii ogłosiło, że rząd kraju zatwierdził strategię energetyczną do 2050 roku. Minister energetyki German Halushchenko podkreślił, że odpowiednie cele zostaną osiągnięte poprzez rozwój nowoczesnego i bezpiecznego wytwarzania energii jądrowej, odnawialnych źródeł energii, modernizację i automatyzację systemów przesyłowych i dystrybucyjnych.

 

Źródła:
trade.gov
ec.europa.eu
www.washingtonpost.com
dtek.com
www.mev.gov.ua

Zdjęcie: Max Rahubovskiy: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/miasto-natura-woda-pogoda-6143369/