7 maja 2020 15:21 - Polska
W Gdańsku ruszają podyplomowe studia „Morska Energetyka Wiatrowa”

Politechnika Gdańska uruchomiła dwusemestralne studia, na których szkolone będą kadry dla sektora morskich elektrowni wiatrowych. Kierunek powstał przy współpracy z Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) i prywatnymi spółkami.

I edycja Studiów Podyplomowych „Morska Energetyka Wiatrowa” realizowana będzie na Politechnice Gdańskiej (PG) we współpracy z Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW).

W trakcie inauguracji PG, PTMEW oraz GE Rewewable Energy i joint venture Polenergia – Equinor podpisały listy intencyjne o współpracy i przygotowaniu kadr dla polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Studia trwają dwa semestry i przygotują specjalistów dla rozwijającego się w Polsce sektora offshore wind - informuje PTMEW.

To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce - podkreślono w piśmie przesłanym w środę PAP. Studia skierowane są do absolwentów szkół wyższych, chcących zdobyć teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu realizacji projektów morskich farm wiatrowych, w szczególności w warunkach polskiego otoczenia prawno-regulacyjnego.

Rekrutacja na I edycję studiów została uruchomiona w sierpniu. Pula miejsc dla słuchaczy została wyczerpana po trzech dniach.

Jak zwracają uwagę przedstawiciele PTMEW, realizacja projektów morskich farm wiatrowych w Polsce wejdzie w najbliższym okresie w decydującą fazę. W ostatnich dniach Ministerstwo Energii skierowało do dalszych prac legislacyjnych przygotowany wewnętrznie projekt specustawy dotyczącej sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Ustawa powinna uregulować najważniejsze aspekty rozwoju tego sektora - od wsparcia finansowego, poprzez wykorzystanie lokalnego łańcucha dostaw, po kwestie techniczne.

PTMEW zwraca też uwagę, że według najnowszej wersji projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku (opublikowanej 08 listopada b.r.), potencjał rynku offshore w Polsce szacowany jest na blisko 8 GW w perspektywie dwóch najbliższych dekad. Najbardziej zaawansowane projekty należą do joint venture Polenergia-Equinor (1440 MW), PGE Baltica (2500 MW) oraz do PKN Orlen (1200 MW). Oczekuje się, że pierwsze turbiny wiatrowe na morzu zostaną przyłączone do sieci w ramach wyżej wymienionych projektów około 2025 roku.

Nauka w Polsce - PAP

mat/ zan/

---

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl