30 kwietnia 2021 14:14 - Polska, KlastER
[RAPORT] Społeczne uwarunkowania klastrów w Polsce cz. II

Na łamach strony internetowej projektu KlastER pojawiła się II część raportu "Społeczne uwarunkowania funkcjonowania klastrów energii w Polsce cz. II".

Raport podsumowuje wyniki badań przeprowadzonych metodą studium przypadku w okresie od lipca do września 2020 roku w dziewięciu wybranych klastrach energii. Opis koncentruje  się przede wszystkim na czynnikach społecznych i ich znaczeniu dla rozwoju analizowanych wspólnot energetycznych, uwzględnia rolę lokalnych liderów, zaufanie społeczne, zdolność do współpracy, ale także wpływ kapitału intelektualnego – wiedzy i wizji rozwoju energetyki, które są niezbędne do tego, aby doprowadzić do mobilizacji, samoorganizacji i zmian sposobów działania. Analiza sytuacji poszczególnych klastrów i ścieżek ich rozwoju uwzględnia także uwarunkowania ich działalności o charakterze prawnym, ekonomicznym czy technologicznym. 

Publikowany fragment stanowi cz. 2 raportu pt. Społeczne uwarunkowania funkcjonowania klastrów energii w Polsce. Cz. 1 została opublikowana 23 kwietnia 2021 r., cz. 3 ukaże się w przyszłym tygodniu. 

Autor(k)ami raportu są Dorota Micek, Marcin Kocór, Barbara Worek, Anna Szczucka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Publikacja liczy 20 stron.

Raport można znaleźć tutaj