13 lutego 2024 08:53 - Polska
Ruszył nabór do programu ambasadorskiego Ambasadorzy_ki Transformacji Energetycznej [Rekrutacja trwa do 1 kwietnia 2024]

Ruszył nabór do programu Ambasadorzy_ki Transformacji Energetycznej organizowanego przez AGH. Jednym z punktów programu jest udział w II Kongresie Energetyki Rozproszonej, który odbędzie się jesienią br. w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Jako organizatorzy tego wydarzenia chcemy wsłuchać się w głos młodych ludzi zaangażowanych w działania na rzecz środowiska i przemian energetycznych. Ich perspektywa i determinacja, by kształtować swoją przyszłość i widzieć więcej, stanowi inspirację dla szerzej zakrojonych działań związanych z rozwojem czystej, dostępnej i rozproszonej energetyki.

[Aktualizacja: zakończono rekrutację]

Zakręcasz wodę podczas mycia zębów i pilnujesz swoich domowników, by gasili światło?  Podobnej oszczędności oczekiwałbyś od zarządców budynków i włodarzy miast.

Dostrzegasz związek między chmurą dymu unoszącą się nad miastem a wzrostem cen chleba? Jesteś zainteresowany rozwiązaniami prawnymi i ekonomicznymi, które jednocześnie chronią klimat i walczą z ubóstwem energetycznym.

Widok kwitnącej w styczniu leszczyny nastraja Cię refleksyjnie i wcale nie cieszysz się z upalnych październików? Chciałbyś poznać bezpieczne dla klimatu technologie energetyczne, które jednocześnie zapewnią stabilność gospodarki. 

Twoja wrażliwość ekologiczno-energetyczna jest godna uznania! Jeśli dodatkowo śmiało dzielisz się swoimi obserwacjami i inspirujesz innych do zmiany nawyków, to znak, że w swojej społeczności już teraz pełnisz funkcję ambasadora_ki transformacji energetycznej. Czas pójść krok dalej.

Dlaczego to ważne?

Transformacja energetyczna, czyli proces odchodzenia od paliw kopalnych, a głównie ich emisyjnego spalania, w kierunku źródeł nisko- i zeroemisyjnych, jest nie tylko koniecznością, ale również faktem. Tymczasem w społeczeństwie wciąż pojawia się wiele obaw i uprzedzeń z nią związanych. Brakuje skutecznej edukacji i umiejętności komunikowania zawiłych spraw językiem określonych grup społecznych. Stąd kluczowa rola lokalnych ambasadorów_ek TE.

Co zyskujesz?

W ramach programu ambasadorskiego w ciągu kilku miesięcy przejdziesz ścieżkę od entuzjasty działań klimatycznych do wyedukowanego odbiorcy energii, świadomego nowoczesnych rozwiązań technologicznych i szerszego, środowiskowego oraz społecznego tła transformacji energetycznej.

Udział w seminariach i II Kongresie Energetyki Rozproszonej nie tylko pozwoli Ci zbudować i ugruntować wiedzę, ale również umożliwi nawiązanie cennych relacji w środowisku złożonym z polityków różnego szczebla, naukowców, aktywistów i przedsiębiorców rozwijających energetykę rozproszoną. Zdobędziesz potwierdzenie niezwykle pożądanych na rynku pracy kompetencji. Zyskasz możliwość promowania swojej marki osobistej i/lub działalności internetowej. To wszystko zaprocentuje w Twoim życiu zawodowym.

Kogo szukamy?

Ambasadorzy_ki Transformacji Energetycznej to młodzi ludzie zaangażowani w działania na rzecz bezpiecznej i sprawiedliwej przyszłości energetycznej Polski i świata. To zarówno działacze wpływający na swoje najbliższe otoczenie, jak i influencerzy aktywni w przestrzeni cyfrowej.

 • Pracujesz na rzecz zwiększenia świadomości energetycznej społeczeństwa, np. jako ekodoradca, edukator, wychowawca?
 • Działasz w kole naukowym, gdzie opracowujesz rozwiązania związane z nowoczesną energetyką, odnawialnymi źródłami energii, efektywnością energetyczną itp.?
 • Temat Twojej pracy dyplomowej dotyczy kwestii energetycznych i/lub klimatycznych?
 • Masz naturę społecznika i uczestniczysz w różnego rodzaju ruchach i akcjach proekologicznych?
 • Dzielisz się w przestrzeni cyfrowej przemyśleniami na temat praktycznych aspektów życia w czasach transformacji proklimatycznej?
 • Kryzys klimatyczny spędza Ci sen z powiek i ze zgrozą myślisz o tym, w jakiej kondycji zostawimy świat kolejnym pokoleniom?
 • A może po prostu interesujesz się rozmaitymi aspektami transformacji energetycznej (technicznym, prawnym, politycznym, ekonomicznym, społecznym, klimatycznym itd.) i chciał(a)byś pogłębić swoją wiedzę?

Jeśli którykolwiek z powyższych punktów z Tobą rezonuje – dołącz do nas! Razem możemy przemówić donośniejszym głosem, zainspirować innych do działania i stworzyć społeczność gotową na rzeczywiste zmiany.

Inicjatywa jest skierowana do osób w wieku 18–35 lat zainteresowanych tematyką transformacji energetycznej oraz/lub szerzących wiedzę w tym obszarze.

Aby wziąć udział w konkursie, należy zgłosić i krótko uzasadnić swoją kandydaturę przez formularz rejestracyjny: 
https://forms.office.com/e/GBEP5H66QP 

Warunki uzyskania tytułu Ambasador_ka Transformacji Energetycznej  

 • Obecność na co najmniej 3 seminariach poprzedzających Kongres (z 8 planowanych, wszystkie w formule zdalnej).
 • Obecność na Kongresie Energetyki Rozproszonej w Centrum Kongresowym ICE Kraków (formuła stacjonarna).
 • Przekazanie organizatorowi zdjęcia, krótkiej notki o sobie oraz/lub odnośników do mediów społecznościowych do umieszczenia na stronie www Kongresu Energetyki Rozproszonej.
 • Rozpowszechnianie przekazanych przez organizatora materiałów promocyjnych II KER (postów, komunikatów, plakatów) w swoich kanałach informacyjnych (np. profile w mediach społecznościowych, blogi, strony www i tablice informacyjne organizacji).
 • Tworzenie materiałów promocyjnych II KER na prośbę organizatorów (zdjęcia lub filmy) i zgodna na ich publikację w kanałach informacyjnych Energetyka-rozproszona.pl.
 • Udział w wizycie studyjnej w Ekospalarni Kraków/Oczyszczalni ścieków Płaszów II.

Benefity

 • Certyfikat Ambasadora_ki Transformacji Energetycznej sygnowany przez Przewodniczącego Rady Programowej KER – uroczyste wręczenie nastąpi podczas II Kongresu Energetyki Rozproszonej.
 • Bezpłatny udział w II Kongresie Energetyki Rozproszonej (2 dni obrad w Centrum Kongresowym ICE Kraków).
 • Udział w spotkaniu networkingowym dla Ambasadorów_ek Transformacji Energetycznej.
 • Promocja – umieszczenie sylwetki (zdjęcie + bio, ew. odnośnik do strony internetowej/kanału w mediach społecznościowych) ambasadora_ki w specjalnej zakładce na portalu Kongres.energetyka-rozproszona.pl.

***

II Kongres Energetyki Rozproszonej odbędzie się jesienią 2024 roku w Krakowie.