10 sierpnia 2022 12:23 - Świat
Rozproszone magazynowanie energii w dzielnicy Bronks w Nowym Jorku

NineDoT Energy, wiodący deweloper projektów czystej energii, przy wsparciu globalnej firmy inwestycyjnej Carlyle, zaprezentował swój pierwszy magazyn energii z baterii w Bronksie w Nowym Jorku.  Rozproszone magazynowanie służy sieci elektrycznej, magazynując energię lokalnie i rozładowując ją w miejscach i momentach, które mają kluczowe znaczenie dla zmniejszenia uzależnienia od tradycyjnych elektrowni.

Zapotrzebowanie na baterie

Północna część stanu Nowy Jork jest bogata w energię wodną i wiatrową. Stan NY chce zbudować 10 GW rozproszonych projektów fotowoltaicznych do 2030 r. i 9 GW morskiej energii wiatrowej do 2035 r. Rodzi to potrzebę magazynowania wytworzonej energii, by sprostać codziennym wahaniom popytu. Stan Nowy Jork ustanowił cel 100% czystej energii do 2040 r., a gubernator stanu NJ Kathy Hochul niedawno podwoiła stanowy cel magazynowania energii na 2030 r.

Miasto Nowy Jork jest w znacznej mierze uzależnione od elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi. Planowane są nowe linie przesyłowe, które zapewnią czystą energię z północy na południe, jednak ich budowa zajmie lata. Tu swoją nisze znalazł start-up NineDot.

Idea i cele NineDot Energy

”Masz duże projekty, które są scentralizowane i inne, które są bardzo rozproszone, sieć elektryczna potrzebuje obu.” - powiedział David Arfin współzałożyciel i CEO NineDot.

Firma zarządza projektami czystej energii na skalę społeczności lokalnej w obszarze nowojorskiego metra. Projekty obejmują instalacje akumulatorów, paneli słonecznych i ładowarek pojazdów elektrycznych. W swojej pracy NineDot służy głównie społeczności lokalnej, która czerpie korzyści z uczynienia sieci energetycznej bardziej stabilną i niezawodną, a także społeczności subskrybentów, którzy zazwyczaj znajdują się gdzie indziej, poza społecznością lokalną. Wiele budynków w Nowym Jorku nie ma fizycznej przestrzeni do zainstalowania własnych systemów energetycznych, ale dzięki wykupieniu abonamentu osoby prywatne lub firmy mogą czerpać korzyści, zbierając kredyty, które obniżają rachunki za media.

Magazyn energii z baterii w Bronksie

Projekt magazynu energii wspiera cel firmy, jakim jest dostarczenie do 2026 r. 400 MW systemów czystej energii, które wzmocnią lokalną sieć energetyczną i zapewnią stabilne, niezawodne i odporne zasilanie dziesiątkom tysięcy nowojorskich gospodarstw domowych i firm.

NYSERDA z dumą współpracuje z takimi firmami, jak NineDot Energy, które są zaangażowane w projekty magazynowania energii, które pozwalają nam lepiej integrować czyste, bardziej efektywne zasoby odnawialne. Po ukończeniu, ten system magazynowania energii pomoże zmniejszyć zużycie energii elektrycznej z niektórych najbrudniejszych elektrowni na Bronksie podczas gorących letnich dni i posłuży jako model do realizacji podobnych projektów w zatłoczonych środowiskach miejskich 

- powiedziała Doreen M. Harris prezes i dyrektor generalny NYSERDA (Urząd ds. Badań i Rozwoju Energetyki Stanu Nowy Jork)

9 sierpnia bieżącego roku NineDot uruchomiło magazyn energii na terenie, który znajdują się na przecięciu istniejącej infrastruktury i wysokiego zapotrzebowania na energię. System Tesla Megapack o mocy 3,08 MW (megawatów) / 12,32 MWh (megawatogodzin), osłonie przeciwsłonecznej i infrastrukturze gotowej do dwukierunkowych ładowarek pojazdów elektrycznych.

Jak podaje Tesla:

System Megapack pozwala niezawodnie i bezpiecznie magazynować energię na potrzeby sieci, eliminując konieczność stosowania turbin gazowych obsługujących szczytowe zapotrzebowanie i pomagając unikać przerw w zasilaniu. Każdy moduł może zmagazynować ponad 3MWh energii—tyle, ile w ciągu godziny zużywa około 3600 gospodarstw domowych.

Pandemia a zmiana korzystania z sieci elektrycznej w Nowym Jorku

Obecnie mniej ludzi dojeżdża do drapaczy chmur na Manhattanie, ale zamiast tego pracuje z domów na obrzeżach dzielnicy. Sieć elektryczna nie została zaprojektowana z myślą o takiej elastyczności, co dodatkowo podkreśla znaczenie pracy NineDot. Rozproszone zasoby energii zbliżają zasilanie infrastruktury do społeczności.
 

Źródła:
ww.nine.energy
www.canarymedia.com
www.tesla.com/pl_pl/megapack

Zdjęcie: 92620717 © Mykyta Starychenko  Dreamstime.com