5 stycznia 2023 16:25 - Polska, KlastER
Relacja z 4. sesji V Forum Energetyki Rozproszonej: "Jaki rynek dla energetyki rozproszonej?"

Zapraszamy do zapoznania się z relacją i nagraniem wideo z czwartej sesji V Forum Energetyki Rozproszonej zatytułowanej "Jaki rynek dla energetyki rozproszonej?" moderowanej przez Olgierda Dziekońskiego, Związek Województw RP.

V Forum Energetyki Rozproszonej odbyło się 5 grudnia 2022 r. w Klubie STUDIO na terenie kampusu AGH w Krakowie. Poniżej prezentujemy wstęp do relacji tekstowej oraz nagranie wideo z sesji 3. tego wydarzenia:

Z analiz przeprowadzonych na potrzeby panelu przez Departament Strategii Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w oparciu o prognozy URE i MKiŚ oraz PEP2040, wynika, że nakłady inwestycyjne w Polsce do roku 2030 dla realizacji energetyki OZE (a więc na energetykę rozproszoną, w odniesieniu wyłącznie do jej źródeł) powinny wynieść ok. 180 mld zł. Jeśli zaś chcielibyśmy sprostać wymogom REPowerEU, to kwota wzrośnie o kolejne 93 mld zł. Ze strony Funduszy EU można liczyć na wsparcie i pomoc w wysokości ok. 25 mld zł. Pojawia się zatem pytanie, co będzie decydowało o skutecznej mobilizacji (na potrzeby inwestycji) kapitału, który w większości będzie musiał pochodzić ze źródeł prywatnych. Aby sprostać takim wyzwaniom inwestycyjnym, należy wziąć pod uwagę adekwatność regulacji prawnych, charakter projektów oraz świadomość i kompetencję wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego, a także zdolność rynków finansowych i zasobów kapitałowych inwestorów do sfinansowania inwestycji w źródła energetyki rozproszonej w ciągu najbliższych ośmiu lat w kwocie ok. 248 mld złotych.... Czytaj dalej

 

Link do fotorelacji