19 maja 2023 18:19 - Polska
RAPORT: Rynek urządzeń grzewczych w Polsce w 2022 roku

Rynek urządzeń grzewczych w Polsce jest jednym z najważniejszych w Europie. Pomimo dynamicznego rozwoju w poprzednich latach i pewnych turbulencji w 2022 roku, nadal ma duży potencjał wzrostu – dowiadujemy się z raportu Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.

Jak zauważono w raporcie, rok 2022 był trudny dla branży instalacyjno-grzewczej z powodu nowych wydarzeń na arenie międzynarodowej i gospodarczej, takich jak agresja Rosji na Ukrainę, która spowodowała gwałtowne wzrosty cen energii oraz obawy dotyczące dostępności nośników energii przed nadchodzącą zimą.

W raporcie zwrócono także uwagę na rolę rosnącej inflacji oraz m.in. rozwój budownictwa mieszkaniowego, który wcześniej napędzał zapotrzebowanie na urządzenia grzewcze, ale w trakcie roku zaczął tracić dynamikę, a wiele inwestycji zostało wstrzymanych.

W 2022 roku miały miejsce różne zjawiska, które będą miały wpływ na przyszły rozwój rynku urządzeń grzewczych. Problemy z dostawami wynikały nie tylko z większego zapotrzebowania na produkty końcowe, ale także z zakłóceń w łańcuchu dostaw i dostępności surowców i podzespołów potrzebnych do produkcji urządzeń grzewczych. 

Z pełną treścią raportu  "Rynek urządzeń grzewczych w Polsce w 2022 roku" autorstwa Janusza Starościka można zapoznać się tutaj.

***

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych jest organizacją branżową, skupiającą producentów szerokiej gamy urządzeń grzewczych takich jak kotły gazowe, kotły olejowe, kotły na paliwa stałe, kotły elektryczne, kolektory słoneczne czy pompy ciepła oraz od 2018 roku także grupę producentów elementów instalacji grzewczych takich jak ogrzewanie powierzchniowe, regulatory i automatyka, grzałki oraz grzejniki. SPIUG współpracuje także z producentami, którzy rozwijają innowacyjne źródła ciepła, ale nie są formalnymi członkami organizacji.

 

Zdjęcie: Photo 31820301 © Flynt  Dreamstime.com