15 stycznia 2021 18:41 - KlastER
[RAPORT] Kim jest wirtualny prosument?

Wirtualna prosumpcja i sąsiedzka wymiana energii - tymi tematami zajęli się eksperci w najnowszym raporcie opublikowanym na łamach strony internetowej projektu KlastER.

W raporcie przeanalizowano możliwe modele wsparcia prosumentów, które mogłyby przyczynić się do zwiększenia rozwoju lokalnych źródeł OZE. Jest to zagadnienie szczególnie ważne ze względu na szansę uniezależnienia odbiorców od centralnej produkcji oraz na aspekt środowiskowo-prawny, który regulowany jest poprzez Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

W pierwszej części dokumentu opisano obecny model rozliczania prosumentów zgodnie z przepisami zawartymi w Ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Przedstawiono różnice między krzywą zapotrzebowania na energię elektryczną a profilem produkcji z najpowszechniejszego źródła odnawialnej energii oraz działający system opustów w dwóch wariantach. Poruszony został również temat pracy sieci elektroenergetycznej.

W następnych rozdziałach wybrano modele wsparcia prosumentów oparte o proponowane założenia. Wszystkie pomysły zostały przeanalizowane oraz zaznaczono ograniczenia z nich wynikające. Zbadano techniczne możliwości wdrożenia proponowanego systemu, aktualny jego stan oraz możliwe komplikacje w przyszłości. Ze względu na wzrostowy trend wytwarzania energii z instalacji fotowoltaicznych, spowodowany m.in. systemem dotacji i ulg oferowanym przez państwo, właśnie tę technologię przyjęto jako podstawę do dalszych analiz.

Autorami raportu są: Karolina Płońska, Konrad Płoński, Arnold Rabiega, Karol Świdrak. Raport liczy 47 stron.

Raport można znaleźć tutaj.